Ekonomi PolitikkoronavirusFed faiz oranlarını sıfırladı

Amerikan merkez bankası Fed, acil durum indirimine giderek faiz oranını sıfıra çektiğini duyurdu ve 700 milyar dolarlık yeni bir parasal genişleme programı başlattı. Açıklama sonrası ilk dakikalarda, Bitcoin'in fiyatı 5180 dolardan 5950 dolara yüzde 15 arttı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 16, 2020
Muzakere_CDF
LGBT kitapcık

Amerikan merkez bankası Fed, gösterge faiz oranını sıfıra indirdiğini ve yeni bir parasal genişleme programı başlattığını duyurdu.

Fed’in açıklamasında, koronavirüs salgının ABD dahil birçok ülkede ekonomiye zarar verdiği belirtilerek ekonomiyi virüsün etkisinden korumak üzere faiz oranlarının sıfırlandığı, ayrıca 500 milyar dolar hazine, 200 milyar dolar mortgage tahviliyle 700 milyar dolarlık devasa bir parasal genişleme programı başlatıldığı bildirildi.

Açıklamada, “Federal Reserve, kredi piyasalarını dikkatle izliyor ve hanehalkına ve işletmelere kredi akışını desteklemek ve böylece maksimum istihdam ile fiyat istikrarı hedeflerini teşvik etmek için tüm araçlarını kullanmaya hazır.” ifadeleri de yer aldı.

Bankaların sermaye yeterlilik rasyosunu da sıfırlayan Fed, dolar likiditesini artırmak amacıyla Kanada, İngiltere, Japonya, İsviçre ve Avrupa Merkez Bankası ile arasındaki swap hatlarını tekrar açtı.

Fed, ilk 40 milyar dolarlık alıma yarın başlayacak.

Bitcoin’de sıçrama

Bitcoin, Fed’in bu hamlesine anında tepki verdi. Bir numaralı kripto para açıklama öncesi 5180 dolar seviyesinde işlem görürken dakikalar içinde hızla 6000’e dayandı. Bitcoin’le birlikte diğer kripto paralar da yükselişe geçti.

Donald Trump tebrik etti

ABD Başkanı Donald Trump, Fed’in faiz indiriminden hoşnut. Trump, karar sonrası “Bu gerçekten harika bir haber. Ülkemiz için harika. Fed’i tebrik ediyorum.” dedi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
Music will never ends..