koronavirus“Faz 3 çalışmasında trajikomik bir sonuçla karşı karşıyayız”

Avustralya'da yaşayan Kıbrıslıtürk Veri Mühendisi Dr. Yalçın Oytam, Türkiye’de Hacettepe Üniversitesi tarafından yayınlanan Sinovac Faz 3 çalışması ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 3, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Avustralya’da yaşayan Kıbrıslıtürk Veri Mühendisi Dr. Yalçın Oytam, Türkiye’de Hacettepe Üniversitesi tarafından yayınlanan Sinovac Faz 3 çalışması ile ilgili açıklamalarda bulundu. Oytam, trajikomik bir sonuçla karşı karşıya olduğumuzu ifade ederek, hastaneye yatışı önleme konusundaki verilerin sadece 6 kişiye dayandırıldığını söyledi. Açıklama şöyle:

“Az önce “Türkiye’de sinovac faz 3 çalışması” isimli kısa bir  sunum izledim. Serhat Ünal, ve Murat Akova’nın katıldığı. Konuyu detaylı işleyen bir gazete yazısı görmedim. Bu yüzden yazacaklarımı bir ön yorum olarak kabul edin. Amacım erken yazıp mümkün mertebe bilgi kirliliğini önlemek.

Daha önce 28 kişilik vaka sayısından %91’lik etkinlik yüzdeliği üretmişlerdi.

Bu vaka sayısının istatistiksel çıkarım açısından ne kadar yetersiz olduğunu gerek makale olarak gerekse sözlü röportajlarda ifade etmiştik.

Bu sefer daha da trajikomik bir sonuçla karşı karşıyayız.

“Hastaneye yatışı önleme” konusunda aşı %100 etkinmiş.

Peki bunun dayatıldığı vaka sayısı?

Altı!

Aşı uygulanan ülkelerde hastaneye yatışlarda  çok ciddi düşüşler açıklanmakta. Örneğin İskoçya’da, aşılanan (AstraZeneca, Pfizer-Biontech) daha yaşlı insanlar arasında %90lık düşüşten söz ediliyor.

Erdoğan “bu hafta halkın %10u aşılandı, aşı uygulamasında dünyada ilk beşteyiz” demiş.

Bu durumda benzer düşüşün TC de görülmesi gerekirdi. Halkın %10’u aşılandı demek hastane ihtiyacının %90’ını oluşturan risk grubunun büyük çoğunluğu aşılandı demektir.

Ancak bunun yerine, altı kişi üzerinden yüzdelik çıkarımı yapılıyorsa, bu endişe vericidir.

Bir bilim insanı olarak söylemekten geçemeyeceğim. Yukarıda anlattıklarım ölçü ise, Türkiye’de bilimin içine düşürüldüğü durum içler acısıdır.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık