AktüelGazedda'nın GündemiFasulye şimdi nasıl pişecek sayın Akıncı?

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye'den Kıbrıs'a su taşıyan boru hattındaki patlakla ilgili açıklamada bulundu. Akıncı'nın barajla ilgili yaptığı açıklama, fasulye hikayesini yeniden akıllara getirdi...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 12, 2020
Djumba Hotel & Cafe

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye’den Kıbrıs’a su taşıyan boru hattındaki patlakla ilgili açıklamada bulundu. Akıncı’nın barajla ilgili yaptığı açıklama, fasulye hikayesini yeniden akıllara getirdi…

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bugün sabah saatlerinde Geçitköy Barajı’nı ziyaret etti. Akıncı, baraja yaptığı ziyarette, Geçitköy barajına su akışının duracağını söyleyerek, Türkiye’den gelecek suya bağlı olarak yaşanamayacağını kaydetti.

Akıncı, Geçitköy Barajı’na yaptığı ziyarette şu açıklamalarda bulundu:

“Türkiye’den KKTC’ye su taşıyan boru hattında yaşanan sorun nedeniyle Geçitköy barajına su akışı bir süre duracaktır. Bu sürenin kısa tutulmasına çalışılacak olmasına rağmen tahmin edilenden daha uzun olabilir. Bugün Geçitköy barajındaki su seviyesini yerinde gördüm. Su hayattır. Ancak sadece Türkiye’den gelecek suya bağlı olarak hayatımızı idame ettirmek olmaz. Her zaman söylediğimiz gibi, Türkiye’den borularla nakledilen su önemli bir proje..ama kendi kaynaklarımızı ihmal etmemek, topraklarımıza düşen her damla sudan yararlanmak, suyun derelerden denize akıp gitmesini bir ölçüde önlemek; ve su tasarrufuna önem vermek kaçınılmaz”

Öte yandan, Akıncı’nın baraja yaptığı ziyaret, kendisinin barajın açılışında yaptığı “fasulye pişirme hikayesi”ni de akıllara getirdi. Akıncı, 17 Ekim 2015 günü Su Temin Projesi’nin Girne’deki açılışında yaptığı açıklamada şunları kaydetmişti:

“Bu su sadece bir su değil, Kıbrıs’ta yaşamayanlar son yıllarda suyun ne hale geldiğini tam olarak kavrayamazlar. Biz deniz suyuyla ağzımızı fırçalıyoruz. Evlerde mutfaklarda kadınlarımız fasulyenin pişmediğinden o suyun pişiremediğinden yıllardır şikayet ediyorlar. Dolayısıyla su bizim için gerçekten çok önemli ve bu olayın çözümlenmekte olması aynı zamanda burada ifade edildiği gibi Kıbrıs’ın geleceğine çok büyük bir katkıdır.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2020 ↄ⃝ copyleft