AktüelPolitikaFannon: Doğu Akdeniz’de istikrarsızlık yaratan eylemlerden kaçınılmalı

ABD Enerji Kaynaklarından Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Francis Fannon Kıbrıs'ta.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 5, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Kıbrıs’ta temaslarda bulunmakta olan ABD Enerji Kaynaklarından Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Francis Fannon, ülkesinin Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail ile ABD arasında kurulan  “3+1 modeli”nin Doğu Akdeniz bölgesinde doğal kaynakların kalkınması için önemli olduğunu söyledi.

ABD Enerji Kaynaklarından Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Francis Fannon, çarşamba günü Kıbrıs Cumhuriyeti Enerji Bakanı Yiorgos Lakkotripis ile birlikte Atina’da Ağustos 2019’da yapılan Yunanistan, İsrail, ABD ve Kıbrıs 1. Enerji Bakanları Konferansı’nda karar verilen bir çalışma grubunun toplantısının açılışına katıldı. Bu, çalışma grubunun açık deniz petrol ve gaz operasyonları için acil durum hazırlığı ve müdahale mekanizmasına odaklanan ilk toplantısı olacak.

Fannon, toplantı çerçevesinde açıklamada bulunarak, bölgede istikrarsızlık yaratan eylemlerden kaçınması için tüm taraflara çağrıda bulundu.

“3+1 modeline” değinen Fannon, söz konusu modelin ülkeler arası enerji alanında işbirliğini kolaylaştırılacak önemli bir araç olduğunu belirtti.

Fannon, ülkesinin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kendi doğal kaynaklarını kalkınması için yaptığı çalışmalarını desteklemeye devam ettiğini vurguladı ve söz konusu faaliyetlerden sağlanacak gelirden Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüm bulunması durumunda her iki toplumun da faydalanacağını belirtti.

Konuk yetkili, devamla, ABD hükümetinin bölgedeki enerji alanındaki işbirliğinin bölgede siyasi istikrar ve refahı teşvik etme konusunda önemli bir araç olarak gördüğünü açıkladı.

Kıbrıs’ın enerji koridorunda önemli bir rol oynayabileceğini ifade eden Fannon, “enerji çok önemlidir,  ekonomik büyüme için bir araç ve ülkeler arası sağlanan işbirliği yoluyla doğal kaynakları geliştirmektedir” dedi.

Enerji Bakanı Yiorgos Lakkotripis ise, hem Kıbrıs hem de bölgedeki diğer ülkelerin ortak vizyonlarını gerçekleştirmek için Kıbrıs’ın, ABD ile daha yakın bir işbirliğinin kurulmasını arzu ettiğini vurguladı.

Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki yasa dışı faaliyetlerine değinen Kıbrıslı Bakan, özellikle ABD ve AB’nin Kıbrıs’a yönelik teyit edilen desteğine işaret etti.

Bakan, “Sayın Fannon ile Atina’da Ağustos 2019’da yapılan Yunanistan, İsrail, ABD ve Kıbrıs 1. Enerji Bakanlar Konferansı’nda karar verilen bir çalışma grubunun toplantısının açılışına katıldık. Çalışma grubunun açık deniz petrol ve gaz operasyonları için acil durum hazırlığı ve müdahale mekanizmasına odaklanan ilk toplantısı oldu” dedi.

Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail ile ABD arasındaki işbirliğinin önemine işaret eden Kıbrıslı Bakan, söz konusu işbirliğinin Mart 2019 tarihinde Kudüs’te üç ülkenin liderleri ile ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun katılımıyla başlayan bir işbirliği olduğunu vurguladı.

Bakan Lakkotripis: Türkiye MEB ile ilgili uluslararası çağrıya önem vermiyor

Enerji Bakanı Lakkotr,pis, toplantı sırasında Ankara’nın Kıbrıs’ın MEB’indeki yasa dışı faaliyetlerine devam ettiğini ve söz konusu faaliyetlerin uluslararası hukuku, Kıbrıs’ın egemenliği ile egemen haklarını ihlal eden eylemler olduğunu söyledi.

Bakan, “Maalesef, Türkiye Avrupa Birliği ile ABD dâhil uluslararası topluluğun çağrılarına önem vermiyor ve yasa dışı faaliyetlerine devam ederek uluslararası hukuku uygulamıyor” dedi.

Lakkotripis, Kıbrıs’a yönelik destek ifade eden tüm ülkelere teşekkür etti.

Kıbrıs, Yunanistan, İsrail ve ABD’nin barış, istikrar ve refahı teşvik eden söz konusu işbirliğine devam edeceğine işaret eden Kıbrıslı Bakan, ABD’nin “vizyonumuza gösterdiği destek, derin ve sağlam” dedi.

Hükümet Sözcüsü: Fannon’un adaya yaptığı ziyaret önemli siyasi mesajlar veriyor

Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümet Sözcüsü Kiriakos Kusios, ABD Enerji Kaynaklarından Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Francis Fannon’un, Kıbrıs ziyaretinin önemli siyasi mesajlar gönderdiğini ifade ederek, Mart 2020 sonunda veya Nisan 2020 başında bir sondaj gemisinin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ne varmasının beklendiğini söyledi.

Salı günü Başkanlık Sarayında açıklamada bulunan Sözcü, Fannon’un Kıbrıs’a ziyaretinin çok önemli olduğunu, Kıbrıs ve ABD arasındaki ilişkilerin artan düzeyini teyit ettiğini belirterek  “ABD hükümetinin bölgedeki enerji konularına önem verdiğini ispat ediyor” dedi.

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin enerji programı ile ilgili olarak Sözcü, sondaj çalışmalarına devam edildiğini söyledi.

Sözcü, devamla, sondaj gemisinin Mısır’daki çalışmalarını tamamladığını ve Lübnan’da yapılacak sondaj çalışmalarının tamamlanmasının ardından Kıbrıs’a gelmesinin beklendiğini açıkladı.
 
Kıbrıslırum lider Nikos Anastasiadis ve Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı arasında pazartesi günü koronavirüsünün yayılmasını önlemek amacıyla yapılan görüşme hakkında ise Sözcü, sağlık ile ilgili iki toplumlu teknik komitenin koronavirüsü konusuna odaklandığını ve bazı önlemler aldığını belirtti.

Kusios,  Komiteyi yönlendirmek amacıyla Anastasiadis ve Akıncı’nın görüşmeye katıldıklarını; talimatlar verdiklerini ve Teknik Komitenin aldığı kararları onayladıklarını söyledi.

kha

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık