AktüelGazedda'nın GündemiFalyalı olayını çözen eldiven – Saygı Öztürk

Sözcü Gazetesi’nden gazeteci Saygı Öztürk, “Falyalı olayını çözen eldiven” başlıklı bugünkü yazısında suikastin gerçekleştirildiği bölgede polisin bulduğu bir eldiven üzerine yaptığı araştırmada yeni bulgulara ulaştığını yazdı. Öztürk ayrıca Söylemez Kardeşler çetesi hakkında bilgilere yer verdi.
Gazedda KıbrısŞubat 16, 2022
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Sözcü Gazetesi’nden gazeteci Saygı Öztürk, “Falyalı olayını çözen eldiven” başlıklı bugünkü yazısında suikastin gerçekleştirildiği bölgede polisin bulduğu bir eldiven üzerine yaptığı araştırmada yeni bulgulara ulaştığını yazdı. Öztürk ayrıca Söylemez Kardeşler çetesi hakkında bilgilere yer verdi.

Saygı Öztürk’ün yazısı şöyle:

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) kumarhaneler, oteller sahibi Halil Falyalı’nın öldürülmesi, yeraltında büyük bir savaşın olduğunun işaretidir. Hakkında yakalama kararı bulunan Sedat Peker, ilk kez Falyalı’yı gündeme getirmiş, bu kişinin Türkiye’de önemli kişilerle bağının olduğunu açıklamıştı.

Peker’in iddialarının doğru olup olmadığını, buna karşı söyleyeceklerini öğrenmek için uzun uğraşlardan sonra Falyalı’nın telefon numarasını öğrenmiştim. Kendisi bu konuda konuşmak istemediğini söyledi. Hatta, “Otelimiz var. Gelin misafirimiz olun. Dinlenirsiniz” dedi. Anladım ki telefonla konuşmam mümkün olmayacak. KKTC’ye gitsem de konuşacağının garantisi yoktu. Bu, Falyalı’yla ilk ve son konuşmam olmuştu. Basın müşaviri olduğunu belirten kişi de telefonda benzer şeyler söyledi. Yani, Falyalı konusu kapanmıştı.

Tabanca taşımazlar

KKTC’de önemli bir güvenlik sorunu yaşanmadığı için halk rahattır. Yakın döneme kadar kapılarını bile kilitlemedikleri, otomobillerinin üzerinden kontak anahtarını bile almadıkları bilinir.

Silah sesi duyulmaz. Polis Müdürlüğü olaya hakimdir. Ruhsatsız silah yakalatmanın da hapis cezası var. O yüzden silah taşımak da kolay değildir. KKTC polisi de acil durumlar hariç silah taşımaz. Bir ara Türkiye’de polisin silah taşımaması gündeme getirilmişti. Ancak, böyle bir öneriye Emniyet Genel Müdürlüğü karşı çıkmıştı.

Bulunan eldiven

KKTC’de olay pek olmadığı için polis de rahattır. Ancak Halil Falyalı’nın uzun namlulu silahlarla ateş edilerek öldürülmesi, olay yerinde silahın bulunmaması, MOBESE ve başka kamera kayıtlarının olmaması, cinayetin kolay kolay çözülemeyeceği izlenimi yarattı. Söylenen hep, “Çok profesyonelce işlenmiş cinayet” sözleriydi.

Olay bölgesinde yere atılmış bir çift, markalı eldiven bulundu. Belki ilk anda bir anlam ifade etmeyebilir ama, polis için önemli bir suç kanıtıydı. Zaten polislik de orada başlıyor. Bu eldivenden yola çıkıp bazı kişilere ulaşmanın mümkün olabileceği düşünüldü.

Polis sabahı bile beklemedi. Uluslararası üne sahip marka ve aynı isimle Girne’de bulunan mağaza üzerinden yola çıktı. Belki de ilk kez kullanılan ve sonra atılan bu eldiveni kim almıştı. Mağaza görevlisi alıcıyı hatırladı. Ayrıca kamera kayıtlarının incelenmesi sonucu bu kişinin eldiven aldığı da belgelendi. İşte, düğüm çözülmeye başlanmıştı.

Adadan ayrıldı

Önce Batmanlı Ömer Tunç yakalandı. Cinayet akşamı nerede, kiminle olduğu araştırılırken, Mustafa Söylemez adına ulaşıldı. Söylemez, cinayet sabahında uçakla Türkiye’ye dönmüştü. Onun yakalanması ve sorgulanması için KKTC polisi, KKTC’de görevli Türkiye’nin Emniyet Müşaviri ve İrtibat görevlisi aracılığıyla Mustafa Söylemez’in yakalanmasını istedi.

Bu arada cinayette kullanılan Kalaşnikof silahlar ve tabanca aranıyordu. Anlaşılıyor ki silahlarda parmak izi bırakmamak için eldivenler kullanılmıştı.“Söylemez Kardeşler” adı ilk çıktığı günlerde, örgütün başında bir doktor bulunduğunun belirlenmesi şaşkınlık yaratmıştı.

Çakarlı araç-koruma dönemi

Onları Ankara’da yargılayan 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Nihat Varol bana şunları söyledi:

“Söylemezler grubu 1999 yılında ilk cezayı, başkanı olduğum mahkemeden almıştı. Hatta avukatları askeri okulda aynı dönemde okuduğumuz, sonradan hukuk fakültesini bitirip hakim olan, emekliye ayrıldıktan sonra avukatlık yapmaya başlayan bir dostumdu. Beni, Hakimler Kurulu’na bile şikayet etmişti.

Devletin derinliklerine kadar uzanan ilişkileri var. Baş edebilmek galiba mümkün değil. Organize suç örgütlerinin önde gelenlerinin bir çoğu şu anda siyasilerin kankası ve serbest. Bazılarına Devlet koruma çakarlı araç ve koruma tahsis etmedi mi?”

Bunları Sedat Peker açıklamasa “Söylentidir” deyip gelip geçecektik. Koruma verilen de, koruma veren de bunu doğrulamalı. Cinayetle bağlantılı olduğu gerekçesiyle Türkiye ve KKTC’de yakalananlarla ilgili çalışmalarda sona gelindi. Hiçbir cinayetin karanlıkta kalmaması gerekiyor… Çocuklarını ekranda gördüğümde açıkçası içim parçalandı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık