AktüelGazedda'nın Gündemi“Falyalı, KKTC’den çıktığı anda Amerika tarafından tutuklanacak”

Halil Falyalı, kardeşi Hüsnü Falyalı ve Hüsnü Demir hakkında, Amerikan mahkemesinde, kara para aklamak suçundan dava olduğu iddia edildi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 25, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Halil Falyalı, kardeşi Hüsnü Falyalı ve Hüsnü Demir hakkında, Amerikan mahkemesinde, kara para aklamak suçundan dava olduğu iddia edildi. Oda TV’den Serdar Cebe’nin bugün kaleme aldığı köşe yazısına göre, Amerikan Mahkemesi’nin Falyalı kardeşleri ve Demir’i uluslararası kara para aklama ve uyuşturucu trafiği suçlamasıyla 2016 yılından bu yana aradığı belirtildi. Yazıda, dava dosyasının beklemede olduğu da ifade edilerek, Amerika’da gıyabında yargılama yapılmadığı belirtildi.

Mahkeme’nin, Falyalı kardeşleri ve Demir’i, yasadışı olarak parasal araçlarla dışarıdan getirilen mallar ve paraların Virginia’da aklanması ve yapılan kara para ticareti içinde birçok enstrümanın kullandıkları konusunda suçladığı da iddia ediliyor.

Yazıda, Oda TV’den Serdar Cebe’nin CHP Amerika Temsilcisi Yurter Özcan ile bir röportaj yaptığı da belirtilirken, Özcan’ın, Halil Falyalı’nın kktc’den çıktığı anda Amerika tarafından tutuklanacağını söylediğini de belirtti.

Yazının tamamını okumak için tıklayınız >>>

Öte yandan, geçtiğimiz gün Cüneyt Özdemir’in internetteki canlı yayınına katılan Halil Falyalı, aranmasıyla ilgili açıklamalarda da bulunmuştu.

Falyalı açıklamasında şunları kaydetmişti:

“Hakkımda Amerika’da Uyuşturucu ile Mücadele Birimi (DEA) raporu vardır. Bu raporda, 30 bin doların aklanmasından dolayı Amerika’da hakkımda soruşturma açıldığı yazıyor. Eğer ben sizin bahsettiğiniz gibi bir adam olsam, 30 bin doların aklanmasıyla ilgili soruşturma yer miydim?

Metin Topuz diye biri arıyor bizi yıllar önce. “Bu dosyayla alakalı sizinle görüşebilir miyiz?” diye soruyor. “Bakın işinize” diyoruz. Şimdi de bu adam tutuklu. Bizim bu yönde bir faaliyetimiz yoktur. Hiçbir zaman uyuşturucu faaliyetinde bulunmadık. Bu konuda bir sabıkamız ve mahkememiz yoktur. Bunları üzülerek izledim. Yerimiz yurdumuz bellidir. Kimseyle bir derdimiz yok.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık