AktüelEkonomi PolitikTeknolojiFacebook’taki erişim sorununun küresel ekonomiye maliyeti 968 milyon dolar

Facebook, Instagram ve WhatsApp'ta dünya genelinde yaşanan erişim sorunu 6 saat sürdü. Kesintinin küresel ekonomiye maliyeti 968 milyon doları buldu. Hisseleri yüzde 4.9 civarında değer kaydeden Facebook'un piyasa değeri de bir kaç saat içinde 50 milyar dolardan fazla eridi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 5, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Sosyal medya devi Facebook ve grup şirketleri Instagram ile WhatsApp’ta Kıbrıs saati ile 18.40 civarında başlayan global erişim sorunu, 6 saat civarında sürdü. Yaşanan çöküş nedeniyle ortaya çıkan zarara ilişkin ilk rakamlar da gelmeye başladı.

Küresel internet kesintilerini izleyen NetBlocks’un hesaplamalarına göre Facebook, Instagram ve WhatsApp’a, dünya genelinde ve aynı anda erişilememesinin küresel ekonomiye 1 saatlik maliyeti 161 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor.

Kıbrıs saati ile 18.40 civarında başlayan kesintinin toplam 6 saat sürdüğü hesaplandığında, Facebook ve çatısı altındaki WhatsApp ile Instagram’da yaşanan sorunun global ekonomik maliyeti de 968 milyon doları bulmuş durumda. Bu rakamın Facebook, WhatsApp ve Instagram’daki sorun devam ettikçe arttığını da belirtmekte fayda var.

Öte yandan Facebook’ta bu akşam saatlerinde başlayan ve son yıllarda yaşanan en büyük erişim sorunu olarak şimdiden kayıtlarda yerini alan çöküş, sosyal medya devinin ABD borsalarında işlem gören hisselerini de sarstı.

NASDAQ Endeksi’nde işlem gören Facebook hisseleri seans içinde yüzde 5’e yakın düştü. Facebook’un 1 Ekim Cuma günü 967 milyar dolar seviyesinde olan piyasa değeri de bugün yaşanan global çöküşün etkisiyle sadece bir kaç saat içinde 56 milyar dolar eridi.

Facebook çalışanları şirket binalarına giremedi iddiası

Öte yandan Sosyal medya uygulamaları WhatsApp, Facebook ve Instagram’a dünya genelinde erişim sağlanamazken, durum değerlendirmesi yapmak üzere şirket binalarına gelen Facebook çalışanlarının içeri giremediği iddia edildi.

Dünyanın her yerinden sosyal medya kullanıcılarının WhatsApp, Facebook ve Instagram’a erişim sorunu devam ederken, ABD’nin öne gelen gazetelerinden New York Times’ın muhabiri Sheera Frenkel ilginç bir iddia ortaya attı. Frenkel, Twitter hesabında yaptığı açıklamada, hala devam eden küresel erişim sorununun boyutlarını değerlendirmek üzere şirket binalarına gelen Facebook çalışanlarının içeri giremediğini öne sürdü. İddiasını adını açıklamadığı bir Facebook çalışanı ile yaptığı telefon görüşmesine dayandıran Frenkel, çalışanların kartlarının kapıları açmadığını ifade etti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık