AktüelPolitikaEvrensel Çocuk Hakları Derneği: “Ercan’daki mülteciler yardım bekliyor”

“20 kişilik bir alanda 50 kişi insani olmayan koşullarda barınmaya çalışmaktadır. Aralarında hamile kadın ve çocukların da olduğu 50 kişinin Kıbrıs Cumhuriyeti’ne geçişini müzakere edemeyenler, mültecileri Türkiye’ye göndermeyi planlamaktadır.” Evrensel Çocuk Hakları Derneği, Ercan’da tutulan 50 mülteciyle ilgili açıklama yaptı. Açıklamada aralarında çocukların da bulunduğu 50 kişiyle ilgili olarak Ülkelerini terk etmek zorunda kalıp  Kıbrıs’ın kuzeyine sığınan ve şu anda hijyenik olmayan, beslenme açısından yetersiz, yatacak yer sayısı sınırlı, banyo ve tuvalet ihtiyaçları açısından kapasitenin...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 9, 2019
Djumba Hotel & Cafe

“20 kişilik bir alanda 50 kişi insani olmayan koşullarda barınmaya çalışmaktadır. Aralarında hamile kadın ve çocukların da olduğu 50 kişinin Kıbrıs Cumhuriyeti’ne geçişini müzakere edemeyenler, mültecileri Türkiye’ye göndermeyi planlamaktadır.”

Evrensel Çocuk Hakları Derneği, Ercan’da tutulan 50 mülteciyle ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada aralarında çocukların da bulunduğu 50 kişiyle ilgili olarak Ülkelerini terk etmek zorunda kalıp  Kıbrıs’ın kuzeyine sığınan ve şu anda hijyenik olmayan, beslenme açısından yetersiz, yatacak yer sayısı sınırlı, banyo ve tuvalet ihtiyaçları açısından kapasitenin çok altında, havasız ve sağlığı riske sokan bir ortamda tutulan mülteciler, gittikçe zorlaşan bu durum karşısında yardım beklemektedir. KKTC hükümetinin de imzalamış olduğu Uluslararası sözleşmeler tahtında insani yaşam koşullarının ve ihtiyaçların derhal sağlanması ve hayata geçirilmesi gerekmektedir” ifadeleri kullanıldı.

İşte açıklamanın tam metni:

Savaş ve zulüm nedeniyle ülkelerinden kaçmak zorunda kalan 50 mülteci şu anda ülkemizde Ercan Havalimanı’nda sığınmaktadır.

Bakanlıkların konuyla ilgili yaşadıkları yetki karmaşası nedeniyle 20 kişilik bir alanda 50 kişi insani olmayan koşullarda barınmaya çalışmaktadır. Aralarında hamile kadın ve çocukların da olduğu 50 kişinin Kıbrıs Cumhuriyeti’ne geçişini müzakere edemeyenler, mültecileri Türkiye’ye göndermeyi planlamaktadır.

Böyle bir adımın atılması halinde ise mültecilerin yaşadıkları bu zor durum şiddetlenecek ve mağduriyetleri katlanacaktır. Ülkelerini terk etmek zorunda kalıp  Kıbrıs’ın kuzeyine sığınan ve şu anda hijyenik olmayan, beslenme açısından yetersiz, yatacak yer sayısı sınırlı, banyo ve tuvalet ihtiyaçları açısından kapasitenin çok altında, havasız ve sağlığı riske sokan bir ortamda tutulan mülteciler, gittikçe zorlaşan bu durum karşısında yardım beklemektedir. KKTC hükümetinin de imzalamış olduğu Uluslararası sözleşmeler tahtında insani yaşam koşullarının ve ihtiyaçların derhal sağlanması ve hayata geçirilmesi gerekmektedir.

Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi gereğince, çocuğun yüksek yararı ilkesi, sağlık hakkı, barınma hakkı gibi en temel haklarının şu anda ihlali söz konusudur. Cumhurbaşkanlığı geç de olsa konuyu gündemine almıştır. Bunun takipçisi olacağımızı ve ülkemizdeki bu vahim durumun önüne geçilmesi için çalışacağımızı bildiririz. Bu duruma sessiz kalmayacağımızı, her halükarda insanlık onuruna yakışmayan bu uygulamanın derhal iyileştirilmesi ve yetkili makamlar tarafından önlem alınması için mücadelemizi sürdüreceğimizi kamu oyuna duyururuz.

Evrensel Çocuk Hakları Derneği

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©