AktüelDünyaEkonomi PolitikEvergrande’nin borç krizi piyasaya yayılıyor

Borç krizi yaşayan Çinli emlak şirketi Evergrande'ye yeni şirketlerin de etkilenmesi piyasadaki endişeleri artırıyor. Son olarak borçlarını ödeyemeyen bir başka emlak şirleti Fantasia Group'un da ihraç ettiği iki tahvil işleme kapatıldı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 9, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Nakit darboğazındaki Çinli Evergrande’nin borç sorunlarının sektörün geneline yayılmasının nasıl önleneceğine dair belirsizlik sürüyor.

Evergrande’nin ödemekte zorlandığı 300 milyar dolardan fazla olan borcu şirketi temerrüte düşme riskiyle karşı karşıya bırakıyor.

Pazartesinden beri kapalı

Son olarak borçlarını ödeyemeyen bir başka gayrimenkul geliştirme şirketi Fantasia Group’un da ihraç ettiği iki tahvil işleme kapatıldı. Büyük bir alım satım işlemi duyurusu beklediğini açıklayarak hisselerinin işleme durdurulmasını talep ettiği Pazartesi gününden beri şirketin hisseleri işleme kapalı.

Evergrande geçen ay dolar cinsi iki tahvilinin kupon ödeme tarihini kaçırırken, şirketin gelecek haftanın başında 150 milyon doları bulan üç kupon ödemesi daha yapması gerekecek.

Evergrande’nin iflas etme ihtimali ve borç yükü altındaki diğer rakiplerinin kredi notlarının düşürülmesi borç sorunlarının dünyanın ikinci büyük ekonomisinin gayrimenkul sektörüne yayılacağı endişelerini artırdı.

Gayrimenkul hisseleri geriledi

Kaisa Group, Central China Real Estate ve Greenland gibi gayrimenkul şirketlerinin ihraç ettiği tahvillerinin fiyatları belirsizlikle beraber sert geriledi.

Çin’de bugün açılan yurtiçi piyasalarda da satışlar hakim oldu. Shanghai borsası, daha küçük gayrimenkul geliştirme şirketi Fantasia Group’un ihraç ettiği iki tahvili işleme kapattı. Şirketin ana hissedarı Fantasia Holdings Group’un 206 milyon dolar tutarındaki borç ödemesini Pazartesi günü kaçırmasının ardından şirketin tahvillerinden biri %50’den fazla geriledi.

Evergrande’nin sorunlarının sektöre yayılacağı endişeleriyle gayrimenkul sektörü endeksi yüzde 1.75 geriledi. 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık