koronavirusEvde karantina uygulamasına ilişkin bilgilendirme

Sağlık Bakanlığı evde karantina uygulamasına ilişkin bilgilendirmede bulundu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 10, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Sağlık Bakanlığı evde karantina uygulamasına ilişkin bilgilendirmede bulundu.

Sağlık Bakanlığı, karantina kuralları ve  izolasyon kurallarına uymayanlara ağır idari para cezası ve hapis cezası uygulanacağını vurguladı.

Açıklamada, belirlenen ve kriterler doğrultusunda ev karantinasına onay verilen kişilerin 12 Nisan 2021, Pazartesi gününden itibaren elektronik bileklik uygulaması kapsamında “Karantina Takip Sistemi”ne dahil olacakkları belirtildi. Bu kapsamdaki kişilerin, KKTC’ye gelmeden önce “Güvende Kal” isimli mobil uygulamayı cep telefonuna indirmesi ve uygulamada kayıt ve ödeme işlemlerini tamamlaması gerekmektiği kaydedildi.  ‘Karantina Takip Sistemi’nin ücretli bir uygulama olduğu, 350 TL’si depozito olmak üzere toplam 750 TL’lik bir ödeme yapılması gerekeceği kaydedildi.  

Karantina Takip Sistemi ile ilgili her türlü bilgiye, https://kktckarantina.com  adresi üzerinden ulaşılabileceği de bildirildi.

Ev karantinası müracaatının KKTC’ye dönüş seyahati tarihinden 3 iş günü önce Sağlık Bakanlığı’na gelerek veya [email protected]  adresine mail göndererek yapmak gerektiği ifade edilirken, istenilen belgeler şöyle sıralandı:

1. Hastalık Raporu (Epikriz)

2. Kimlik Bilgileri

3. İkamet Bilgileri

4. Telefon ve Açık Karantina Adresi

5. Seyahat Bilgileri

6. Son 3 gün içinde yapılmış negatif COVID-19 Testi

7 .Evde karantinaya gireceklerin açık isimleri, kimlik bilgileri ve imzaları

8. Hangi amaçla yurtdışına gittiği ve yurtdışında otel/evde mi kalındığı ile ilgili bilgilerle başvuru yapılması gerekmektedir. 

Açıklamada ayrıca, Sağlık Bakanlığı ev karantinaları değerlendirme komitesinin aşağıda belirtilen kriterlere sahip kişilere ve hastalara ev karantinası uygulanabileceği yönünde görüş verdiği vurgulandı:  

• 70 yaş üstü yaşlılar

• 12 yaş altı çocuklar

• Aterosklerotik kalp hastalığı, kalp yetersizliği

• İmmünsüpresiv tedavi alan hastalar

• Kanser hastaları –son 6 ay içinde kemoterapi ve radyoterapi almış olanlar

• 1 ay içinde minör operasyon geçirmiş olanlar

• 3 ay içinde majör operasyon geçirmiş olanlar

• Fiziksel ve zihinsel engelli olan kişiler

• Nörodejeneratif hastalıkları olan kişiler

• Otizm spekturumu

• Son 3 aydan daha fazla tanı almış Psikiyatrik Vakalar ( rapor ve almış olduğu tedavi uzman psikiyatrist tarafından düzenlenmiş olmalıdır.)

• Kolostomi torbası ve kalıcı idrar sondası ile yaşayanlar

• Diyaliz ihtiyacı olan son dönem böbrek yetersizliği olan kişiler

• Organ ve kök hücre nakilli hastalar

• Gebelik

KARANTİNA KURALLARI

Açıklamada ayrıca, karantina kuralları ve  izolasyon kurallarına uymayanlara ağır idari para cezası ve hapis cezası uygulanacağı belirtildi.

Bununla birlikte halkın tüm dünyada devam eden salgının devam ettiği biliciyle sosyal mesafe, hijyen, maske takma kurallarına uymaları gerektiği tekrarlandı.

Sağlık Bakanlığı ve Polis Genel Müdürlüğü ve belediyeler işbirliği ile rutin denetimler devam ettiği, denetimler sonucunda açılım yapılan tüm sektörlerin özellikle kapalı alanlarında kurallara uymamaları halinde yasanın öngördüğü şekilde para ve kapatma cezası uygulamaları süreceği kaydedildi.

Açıklamada, “süreç içerisinde işletme sahibi ve halkımızın kurallara uyarak göstereceği hassasiyet tekrar bir kapanma olmaması için büyük önem arz etmektedir” denildi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık