AktüelKıbrıs SorunuTemas“Europa Nostra ödülü Kıbrıs halkına aittir”

Teknik Komite Ada genelinde, aralarında Apostolos Andreas Manastırı, Othello Duvarları, Bizans kiliseleri, camiler ve su kemelerinin bulunduğu 70’i aşkın proje yürüttü.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 28, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

İki Toplumlu Kültürel Miras Teknik Komitesi, 2021 Avrupa Mirası Ödülleri/Avrupa Nostra Ödülleri’nde Büyük Ödülü kazandı.

KHA’nin haberine göre tören, Avrupa Kültürel Miras Zirvesi çerçevesinde Venedik’te yer alırken ödülü Teknik Komite adına Ali Tuncay ve Sotos Ktoris birlikte aldı.

Komite’nin Kıbrıslırum Başkanı Takis Hadjidemetriou, Kıbrıs Haber Ajansı’na (KHA) yaptığı açıklamada, Kıbrıs halkının ödülün sahibi olduğunu çünkü adada kültürel mirasla ilgili hassasiyetleri, Komite’nin görevi ve çalışmasını desteklediklerini söyledi.

Kültürel Miras Teknik Komitesi (Kıbrıs), 2008’de, Birleşmiş Milletler gözetiminde Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk liderler tarafından kuruldu. 70’den fazla anıt başarıyla restore edildi, kültürel miras uzlaşma ve barışçı işbirliği için güçlü bir araç olarak kullanıldı.

Teknik Komite Ada genelinde, aralarında Apostolos Andreas Manastırı, Othello Duvarları, Bizans kiliseleri, camiler ve su kemelerinin bulunduğu 70’i aşkın proje yürüttü.

Hadjidemetriou Kıbrıs Haber Ajansı’na Salamina-Salamis mozaikleri, Panagia Kira Kilisesi, Vadili’de Agios Georgios, Agia Marina ve Aheritu’da çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Bir manastır kilisesi olarak kullanılan Panagia Kira, Angeloktisti Kilisesi’yle eşdeğerde, Kıbrıs’taki en önemli anıtlardan bir olan Panagia Kira, kemerleri ve kubbesi ile ilk ve orta Bizans dönemine aittir.

Bir başka Bizans dönemine ait kilise, Agios Sergios ve Vackhos’ta çalışmalar da en kısa sürede başlayacak.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık