Ekonomi PolitikkoronavirusEsnaf battı: Satışlar yüzde 80 düştü

Hükümetin 1 Temmuz'da Türkiye'ye kapıları açmasının ardından yeniden baş gösteren koronavirüs salgını esnafı bitirdi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 20, 2020
Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
LGBT kitapcık

Hükümetin 1 Temmuz’da Türkiye’ye kapıları açmasının ardından yeniden baş gösteren koronavirüs salgını esnafı bitirdi. Eylül ayında kontrolden çıkan koronavirüs salgının ardından esnafın satışları yüzde 80 oranında düştü.

Hükümetin vizyonu esnafı batırdı. Sırf kumarhane patronlarının para aklayabilmesi amacıyla kapılarını Türkiye’ye açan Kıbrıs’ın kuzeyindeki hükümet, esnafı bitirdi. Son bir aydır doğru düzgün satış yapamayan esnafın satış rakamları önceki aya göre yüzde 80 oranında düşüş gösterdi.

Lefkoşa Surlariçi esnafı, GazeddaKıbrıs’a yaptığı açıklamada, satışlarda yüzde 80 oranında düşüş olduğunu ve bankaya olan borçların bu ay ödenemeyeceğini ifade ederken, bu ay sonu personellerini nasıl ödeyeceklerini dahi bilmediklerini kaydetti.

Yapılan açıklamada, Mart ayında yaşanan kapanmanın zararını Temmuz ayına kadar ancak giderdikleri de ifade edilirken, 1Temmuz’da kapıların Türkiye’ye açılmasının ardından satışların düşüşe geçtiğini ve Eylül ayı başında salgının kontrolden çıkmasının ardından şu anda neredeyse hiç satış yapmadıkları da ifade edildi.

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu, bugün aldığı kararda barları da kapatma kararı aldıklarını duyurmuştu. Alınan bu kararın surlariçi esnafına nasıl yansıyacağını ise ilerleyen günlerde göreceğiz.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..