Gazedda'nın Gündemikoronavirus“Eşitsizlikler LGBTİ+’ların COVID-19’u daha ağır geçirmesine yol açabilir”

ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi: Toplumda ve sağlık alanındaki eşitsizlikler nedeniyle LGBTİ+’ların şiddetli COVİD-19 semptomları yaşama olasılığının yüksek.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 6, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), toplumda ve sağlık alanındaki eşitsizlikler nedeniyle LGBTİ+’ların daha güçlü COVİD-19 semptomları yaşama olasılığının yüksek olduğunu açıkladı.

Merkezin 26 Ocak’ta yayımladığı rapora göre, LGBTİ+’ların koronavirüse yakalanma ve hastalığı daha ağır geçirme olasılığının yüksek olduğunu duyurdu. Rapor, sağlık alanındaki eşitsizlikleri belirlemek için 18 yaşın üzerinde olan, Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) ikamet eden kişilerin demografik ve sağlık verilerini kullandı.

Yapılan araştırma sonucunda LGBTİ+’ların kronik hastalıklar açısından toplumun diğer bireylerine kıyasla dezavantajlı olduğu görüldü. Merkez bunun sebebini “hastalık risklerini artırabilecek ve uygun sağlık hizmetlerine erişimlerini kısıtlayabilecek ayrımcılık ve damgalanma” olarak açıklıyor.

HRC: Topluluğumuz COVID-19 sağlık krizinden orantısız bir şekilde etkileniyor

Rapor, tıpkı LGBTİ+’lar gibi ırksal ve etnik azınlık grupların da yakın bir riske sahip olduğuna dikkat çekiyor.

The Hill’e konuşan LGBTİ+ hakları alanında çalışan The Human Rights Campaign’den (HRC) Alphonso David bu raporu şöyle yorumluyor: “Bu rapor, LGBTQ savunucularının ve kuruluşların başından beri bildiği şeyi doğruluyor; topluluğumuz daha büyük risk altında ve COVID-19 sağlık krizinden orantısız bir şekilde etkileniyor”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık