PolitikaEşitsizlik, Ayrımcılık, Erkek Şiddeti, Savaş ve Irkçılığa Karşı Yürünecek

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Platformu ve destek veren örgütler “25 Kasım Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü” nedeniyle yürüyüş düzenleyecek. Yapılan yazılı açıklamada “toplumsal cinsiyet eşitsizliğine, ayrımcılığa, erkek şiddetine, savaşa, ırkçılığa ve şovenizme karşı kadın dayanışmasını örüyor, sesimizi yükseltiyoruz” denilerek 25 Kasım Cuma saat 17:30’da Dereboyu Citroen Işıklarından başlayacak ve meclis önünde ortak basın açıklamasının okunması ile son bulacak yürüyüşe katılım çağrısı yapıldı. Açıklamanın tamamı şöyle: Bundan tam 56 yıl önce, özgürlük ve direnişin...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 23, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Platformu ve destek veren örgütler “25 Kasım Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü” nedeniyle yürüyüş düzenleyecek.

Yapılan yazılı açıklamada “toplumsal cinsiyet eşitsizliğine, ayrımcılığa, erkek şiddetine, savaşa, ırkçılığa ve şovenizme karşı kadın dayanışmasını örüyor, sesimizi yükseltiyoruz” denilerek 25 Kasım Cuma saat 17:30’da Dereboyu Citroen Işıklarından başlayacak ve meclis önünde ortak basın açıklamasının okunması ile son bulacak yürüyüşe katılım çağrısı yapıldı.

Açıklamanın tamamı şöyle:

Bundan tam 56 yıl önce, özgürlük ve direnişin simgesi haline gelen 3 kadının, Mirabel Kardeşlerin, katledilmesinin başlattığı uyanış, dünyanın dört bir tarafında olduğu gibi coğrafyamızda da devam ederken, kadın bedeni ve kimliği üzerindeki erkek şiddeti de artmaya devam ediyor. Emperyal bir patlama yaşayan erkek egemenliği, en büyük ideolojik eylemi olan baskıyı kullanarak savaşlarda önce kadınları hedef alıyor; kadınlar şiddete maruz bırakılıyor, alıkonuluyor, tecavüze uğruyor, köleleştiriliyor.

Tüm bunlar olurken, biz kadınlar da toplumsal cinsiyet eşitsizliğine, ayrımcılığa, erkek şiddetine, savaşa, ırkçılığa ve şovenizme karşı kadın dayanışmasını örüyor, sesimizi yükseltiyoruz.

Arjantin ve Hindistan’da tecavüze karşı meydanları dolduran, Polonya’da kürtaj yasağını meclisten geçmesini engelleyen, Türkiye’de kadın örgütlerini kapatırken öte yandan da çocukların istismar edilmesine ve tecavüzcülere davetiye çıkarmak için yasal değişiklik yapmaya kalkanlara karşı kadınların iradesine ve çocuk haklarına sahip çıkan, Şengal’de kadın kırımı uygulamalarına karşı örgütlenen tüm kız kardeşlerimizin haklı ve onurlu mücadelelerini, biz Kıbrıs’ta yaşayan kadınlar olarak sahipleniyor ve adamızda çözümsüzlük politikalarına karşı çözümün biz kadınlar olduğunu söylüyoruz. Adamıza barış gelene kadar, erkek devletin ve onun çizdiği sınırların yerini şiddetten arınmış bir dünya ve barışmış bir Kıbrıs ile değiştirene kadar da mücadele edeceğimizi bir kez daha hep birlikte haykırıyoruz.

Bizimle birlikte ses vermek, sesini haykırışımıza katmak isteyen herkesi 25 Kasım Cuma saat 17:30’da Dereboyu Citroen Işıklarından başlayacak ve meclis önünde ortak basın açıklamasının okunması ile son bulacak yürüyüşümüze katılmaya davet ederiz.

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Platformu Bileşenleri (KTÖS, Feminist Atölye, Feminist Öğretmen İnisiyatifi, YKP-fem, Kuir Kıbrıs, CTP Kadın Örgütü, Mesarya Kadınları İnisiyatifi, TDP TOCEK, DAÜ-SEN, DAÜ Bir-Sen, Kıbrıs Türk Tabipler Birliği, Kıbrıslı Türk İnsan Hakları Vakfı, KTAMS, Doğu ve Güneydoğulular Kültür Derneği, Mülteci Hakları Derneği, Envision Diversity, Kıbrıs Dem Genç Kadın, BKP Kadın Meclisi, Kıbrıs Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, MAGEM, MAKAMER, Lefkoşa Emekçi İnisiyatifi, POST-Araştırma Enstitüsü)

Ve… Dayanışma, KAMU-SEN, Halkın Partisi, Baraka Kültür Merkezi, Bağımsızlık Yolu, Belediye Emekçileri Sendikası, TDP Gençlik Örgütü, CTP Gençlik Örgütü, YDÜ Özgür Kadın Dayanışması.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık