AktüelGazedda'nın GündemiEşitsizliğe itirazım var: Ateşe veriyoruz!

Kıbrıs Feminist İnisiyatifi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında sokağa iniyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 25, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Kıbrıs Feminist İnisiyatifi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında sokağa iniyor.

Bu akşam 17.00’de Kuğulu Park’ta 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında eylem düzenlenecek. Kıbrıs Feminist İnisiyatifi’nin düzenleyeceği eylemde, hem Kıbrıs’ta hem de dünyada yükselen erkek şiddetine karşı seslerin sokağa taşınacağı ifade edildi. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Değerli basın emekçileri ve dostlar,

25 Kasım günü 1960 tarihinde Dominik Cumhuriyeti’ndeki diktatör rejime karşı mücadele veren Mirabel kızkardeşler Trujillo diktatörlüğü tarafından katledilmişti. Bu katliamın ardından, 1981 yılında düzenlenen Latin Amerika ve Karayip Kadınlar Kongresi’nde, daha sonrasında ise 1999 yılında Birleşmiş Milletlerin bu kararı benimsemesiyle 25 Kasım, “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” olarak kabul edilmiştir.

Kıbrıs Feminist İnisiyatifi olarak hem ülkemizde hem de dünyada yükselen erkek şiddetine karşı yarın sesimizi sokağa taşıyoruz. Biliyoruz ki, ne kadar üstü kapatılmaya çalışılsa da bu ülkede kadınlar ekonomik, fiziksel, psikolojik ve cinsel şiddete maruz kalıyorlar. Devleti idare edenler ise bugüne kadar feminist mücadelenin çabaları ile elde edilen yasal ilerlemeleri dahi hayata geçirmekten uzak duruyor, şiddeti engellemek ve ortadan kaldırmak için gereken adımları atmıyor. Bu doğrultuda hem şiddete karşı çıkarmak hem de yaşadığımız sorunlara yönelik taleplerimizi açıkça dile getirmek için yarın bir araya geliyoruz.

Eğer dayanışma gösterir ve birbirimizi güçlendirirsek, şiddeti sonlandırabileceğimize inanıyoruz.

Sesimize ses katmak, ülkedeki ataerkini, erkek şiddetini, homofobiyi, ayrımcılığı, militarizmi ateşe vermek isteyen herkesi de aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

Çünkü yok sayılmaya #rızamyok / Çünkü eşitsizliğe #itirazımvar 

25 Kasım 2020, çarşamba, saat: 17.00, Kuğulu Park – Lefkoşa.

Kıbrıs Feminist İnisiyatifi (a)

Deniz Altıok

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık