AktüelEkolojiEsentepe’deki kaplumbağa yumurtlama alanı yok edildi!

Esentepe bölgesinde bulunan ve her yıl yüzlerce kaplumbağanın ziyaret ettiği plaj yok ediliyor. Kaplumbağa yuvalarındaki ciddi düşüş tedirginlik yarattı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 12, 2021
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Esentepe bölgesinde bulunan ve her yıl yüzlerce kaplumbağanın ziyaret ettiği plaj yok ediliyor. Kaplumbağa yuvalarındaki ciddi düşüş tedirginlik yarattı.

Doğanın talanı devam ediyor. Kaplumbağaların her yıl düzenli olarak ziyaret ettiği Esentepe Plajı’nda ciddi bir doğa tahribatı yaşanıyor. Esentepe doğu sahilindeki kumların alınıp başka bir yere taşınması sonucu gerçekleşen yapı bozulması, kaplumbağaları olumsuz etkiliyor.

Konuyla ilgili kişisel sosyal medya hesabından açıklama yapan Biyologlar Derneği Başkanı Hasan Sarpten, Esentepe’de kaplumbağa yumurtlama alanı darmadağın edildiğini ifade ederek, daha önce Esentepe batı sahilindeki kumların alındığı için yapı bozulması yaşandığı ve bu yıl sadece 11 yuvanın tespit edildiğini ifade ederek, şimdi, aynı kaderi doğu taraftaki koyun yaşadığını belirtti.

Sarpten, he hükümet, ne çevre dairesi ne de başka bir makamın yaşanan talanı umursamadığını da ifade ederek, “ne de olsa, bu ülkede çevre zurnanın son deliği bile değil” dedi.

Fotoğraf: Hasan Sarpten

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık