AktüelİnsanEşcinsel olduğu için kimyasal kısırlaştırmaya maruz bırakılmıştı: Alan Turing’in resmi paraya basıldı

Turing, eşcinsel olması nedeniyle hükümet tarafından cezalandırılmıştı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 23, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

İngiltere Merkez Bankası; yaşadığı dönemde eşcinselliği nedeniyle kimyasal kısırlaştırmaya maruz bırakılan ünlü matematikçi ve bilgisayar uzmanı Alan Turing’in resmini 50 Pound’luk banknota bastı.

İkinci Dünya Savaşında Nazilerin şifrelerinin kırılmasını sağladığı için müttefiklerin savaşı kazanmasında rol oynayan Turing, eşcinsel olması nedeniyle hükümet tarafından cezalandırılmıştı.

Can you crack it? GCHQ releases 'toughest ever puzzle' to commemorate  launch of new Alan Turing £50 note

Söz konusu banknotlar Turing’in doğum günü olan bugün (23 Haziran) piyasaya sürüldü.

NPR’ın haberine göre, Turing’in hepimizin yaşamına etkisi olduğunu belirten Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, “50 Pound’luk yeni banknota Turing’in resmini bastırarak, hepimizin gurur duyduğu kazanımlarını ve temsil ettiği değerleri için onu kutluyoruz” şeklinde konuştu.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık