Ekonomi PolitikkoronavirusErsin Tatar sağlık çalışanları ile dalga geçiyor

"Gelinen bu aşamada ortaya iki ihtimal çıkıyor. Ya Ersin Tatar sağlık çalışanları ile dalga geçiyor, ya da 1 saat önce Bakanları Kurulu olarak kendi almış olduğu yasa gücünde kararnameye, daha mürekkebi kurumadan kendi bile uymuyor, al aşağı ediyor."
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 8, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Bakanlar Kurulu, 25 Mart 2020 tarihinde üretmiş olduğu karar ile yürülüğe giren yasa gücünde kararnameler ile bir çok konuda kısıtlamalara giderken, kamu çalışanlarının maaşlarından da %25 kesintiye gitti. Yapılacak kesinti sonrası, kamu çalışanlarının aylık net maaşı 5,000 TL’nin altına düşmeyecekken, 8,500 TL’nin üstünde maaş alanların maaşı ise 8,500 TL’ye sabitlendi.

Bakanlar Kurulunun, Anayasanın 112’inci maddesi altında ürettiği bir yasa gücünde kararname ile maaş kesintisi yapamayacağına ilişkin söylemler, gün geçtikçe hukuk çevrelerince dile getirilmeye devam ediyor. 

Öte yandan söz konusu yasa gücünde kararnamelerin içeriği ile Başbakan Ersin Tatar’ın yasa gücünde kararnameye ilişkin basına yaptığı açıklamalar arasında ise ciddi tezatlar olduğu ise yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlıyor.

Başbakan Ersin Tatar yine 25 Mart 2020 tarihinde Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında yapmış olduğu açıklamada, “sağlık hizmetleri ve elzem hizmetlerde” kesinti yapılmayacığını dile getirirken, Bakanlar Kurulu tarafından yayınlanan yasa gücünde kararnamede ise herhangi bir istisnaya yer verilmeksizin tüm kamu çalışanları kesintiye tabi tutulduğu görülmektedir. Yani Bakanlar Kurulu’nun almış olduğu karara göre sağlık çalışanlarından da kesinti yapılama zorunluluğu bulunmakta.

Gelinen bu aşamada ise ortaya iki ihtimal çıkıyor. Ya Ersin Tatar sağlık çalışanları ile dalga geçiyor, ya da 1 saat önce Bakanları Kurulu olarak kendi almış olduğu yasa gücünde kararnameye, daha mürekkebi kurumadan kendi bile uymuyor, al aşağı ediyor. 

Kısacası sayın okuyucular Ersin Tatar başbakanlığındaki hükümetin, bu zorlu salgın döneminde bile, bizlerin akıl sağlığını test edeceği sürreal günler belli ki daha yeni yeni başlıyor. 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık