AktüelGazedda'nın GündemiErsan Saner, Adolf Hitler’in yolundan gidiyor

UBP Genel Başkan Vekili Ersan Saner, 1933 yılında Almanya’da iktidara gelen Adolf Hitler’le benzer taktikleri uygulamaya girişti. Saner yaptığı açıklamada, sendikaların faaliyetlerini önlemek için gereken yasal düzenlemeleri yapacaklarını duyurdu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 4, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

UBP Genel Başkan Vekili Ersan Saner, 1933 yılında Almanya’da iktidara gelen Adolf Hitler’le benzer taktikleri uygulamaya girişti. Saner yaptığı açıklamada, sendikaların faaliyetlerini önlemek için gereken yasal düzenlemeleri yapacaklarını duyurdu.

Ulusal Birlik Partisi Genel Başkan Vekili Ersan Saner, önceki gün Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası Şener Elcil’in Ersin Tatar’la ilgili yaptığı açıklamaya yanıt vererek, UBP’nin, devletin milletin zararına, asla sendikacılıkla bağdaşmayan, faaliyetlerde bulunulmasını önlemek için gereken yasal düzenlemelerle ilgili adımlar atacağını söyledi. Benzer bir hareket, 1933 yılında Adolf Hitler’in iktidara gelmesinden sonra Almanya’da da yapılmıştı.

Hitler Almanyası’nda ne olmuştu?

Hitler, şansölyeliğin ilk aylarında, örgütleri, siyasi partileri ve eyalet hükümetlerini zorla Nazi hedeflerine çeken ve onları Nazi liderliği altında toplanmaya zorlayan toplu bir “senkronizasyon” politikasına girişti. Kültür, ekonomi, eğitim ve hukuk Nazi kontrolü altına girdi. Sendikalar kapatıldı, işçiler, çalışanlar ve işverenler Nazi kuruluşlarına girmeye zorlandı. 

Almanya’da 30 Ocak 1933’te iktidara gelen Hitler’in partisi NSDAP, 2 Mayıs’ta Hücum Kıtaları’nı (SA) sendika binalarına gönderdi. Sendika binaları kapatıldı, sendikacılar tutuklandı. Önceki yıllarda komünist, sosyalist, Hristiyan oldukları için bir araya gelemeyen sendikacılar faşizmin zindanlarında veya toplama kamplarında bir araya geldiler.

2 Mayıs 1933, Almanya’da sendikalar açısından kara bir gün oldu. Faşist saldırı çeteleri sendika binalarını bastılar. Artık işçilerin bağımsız temsilcileri kalmamıştı. O zamana kadar Nazi belasının kısa sürede yok edileceğini düşünerek kendilerini mücadele etmek yerine sessiz kalmakla sınırlayan sendikalar bunun ne kadar büyük bir yanılgı olduğunu fark ettiler.  

Sendikalar 2 Mayıs 1933’te SA’nın saldırısıyla dağıtıldılar. Bütün mallarına el konuldu , sendikaların yerini yeni kurulmuş DAF ( Alman İşçi Cephesi) aldı. Artık devletten bağımsız işçi temsilciliği ve işçilerin kendileriyle ilgili kararlara katılma hakkı yok edildi. Binlerce sendikacı dövüldü, gözaltına alındı ve tutuklandı. Bazıları daha sendika binalarını terk etmeden öldürüldüler, kimisi ise cezaevi veya toplama kamplarına gönderildi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık