AktüelEditoryalEkonomi PolitikGazedda'nın GündemiKıbrıs SorunuPolitikaTemasErhürman’ın reddettikleri

Dün akşam ara bölgede düzenlenene iki toplumlu konferansta KTOEÖS Başkanı Sn. Selma Eylem’in yaptığı konuşmayı tamamıyla reddettiğini açıklayan Başbakan Tufan Erhürman’ın tavrı ve çıkışı sosyal medyada ve bazı sağ yayınlar yapan internet gazetelerinde yer aldı. Erhürman konumunun gerektirdiği hassasiyetlerden mi yoksa gerçekten öyle düşündüğünden mi bilinmez,  KTOEÖS Başkanı Selma Eylem’in konferansta yaptığı konuşmada kuşkusuz Türkiye ile ilgili ifadelerden canı sıkılmış olacak ki, öyle bir çıkış yapma ihtiyacı duydu. Aslında ne o ifadeler Selma Eylem’in ilk kez...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 13, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Dün akşam ara bölgede düzenlenene iki toplumlu konferansta KTOEÖS Başkanı Sn. Selma Eylem’in yaptığı konuşmayı tamamıyla reddettiğini açıklayan Başbakan Tufan Erhürman’ın tavrı ve çıkışı sosyal medyada ve bazı sağ yayınlar yapan internet gazetelerinde yer aldı.

Erhürman konumunun gerektirdiği hassasiyetlerden mi yoksa gerçekten öyle düşündüğünden mi bilinmez,  KTOEÖS Başkanı Selma Eylem’in konferansta yaptığı konuşmada kuşkusuz Türkiye ile ilgili ifadelerden canı sıkılmış olacak ki, öyle bir çıkış yapma ihtiyacı duydu.

Aslında ne o ifadeler Selma Eylem’in ilk kez dillendirdiği ifadelerdir ne de Erhürman’ın ilk kez duyduğu…

“Tümünü reddediyorum” dediği ifadelere dilerseniz üzerinde hiçbir yorum yapmadan tek tek bakalım:

*Türkiye’nin de garantör olduğu Kıbrıs Cumhuriyeti’nin eşit ortağı olmaktan çıkartılıp, hakları gasp edilmiş, TC tarafından dayatılan paketler ve boyun eğen hükümetler aracılığıyla, uygulanan politikalarla Kıbrıs’ın kuzeyi bugün TC’nin arka bahçesi haline getirilmiştir.

*Tacizler, tecavüzler, kriminal suçlar her geçen gün artmaktadır.

*Nüfus politikasıyla demografik yapı bozulmuş, ekonomik paketler ve çıkarılan yasalarla alım gücü azaltılıp fakirleştirme, eğitim, sağlık gibi kamusal hizmetlerin bitirilmesi hedeflenmiş, siyasi, sosyal, kültürel, dini dayatmalarla beraber kıyıların ve çevrenin yağma talanı yanında özelleştirme adı altında Kıbrıslı Türklere ait tüm kurumlar TC sermayesine devredilmiştir.

*TC ile paralel götürülen eğitim sistemine 2011 yılından itibaren dini unsurların enjekte edilmesiyle başlayan ve kuran kursları, din işleri yasasıyla dernekler, tarikatlar, külliyeler, cami bahçelerine yapılan oyun parklarıyla, işsiz öğretmenlerimiz iş beklerken, TC’den öğretmen görevlendirme dayatmasıyla toplum mühendisliği hedeflenmektedir.

*Ülkemizde gelinen bu durumun sorumlusu ise sadece TC değil, Kıbrıs Türk toplumu temsilcileri, Rum toplumu temsilcileri yanında, hukuki sorumluluklarından kaçan AB ve BM gibi uluslararası camiadır. Yaratılan yeni statükoyla adamız kalıcı fiziksel ve psikolojik bölünmeye doğru sürüklenmektedir.

*Bölücü, ayrılıkçı söylem ve politikaları sürdürenler, doğalgaz arama yarışı ve kıta sahanlığı kavgası yaparak Akdeniz’de tansiyonun yükselmesine neden olanlar Kıbrıs sorununda gelinen tehlikeli noktayı göz ardı etmektedir.

Selma Eylem’in konuşmasının tam metni için

Eylem: “Yeni statükoyla adamız kalıcı ve psikolojik bölünmeye doğru sürüklenmektedir”

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık