AktüelEditoryalEkonomi PolitikGazedda'nın GündemiPolitikaErhürman: “Yarın da biber gazı getirelim derse ne olacak?”

Başbakan Tufan Erhürman, Eylül 2013 yılında TAK muhabirinin sorularını yanıtladığı haberde, o dönem gündemi meşgul eden TOMA ve polisin sivile bağlanmasıyla ilgili açıklamalarda bulunmuştu. TOMA ile ilgili “hukuki garabet” tespitinden bulunan Erhürman, “Bu kadar tartışmadan sonra -dilerim öyle olur- Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı ‘bu alet gelmeyecek’ derse bu sorun kapanmış mı olur? Benim için olmayacak. Çünkü sorunun özü burası değil. Yarın da biber gazı getirelim derse ne olacak? Yine aynı tartışmaları mı yapacağız?” açıklamalarında bulunmuştu. Erhürman, polisin...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 8, 2018
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Başbakan Tufan Erhürman, Eylül 2013 yılında TAK muhabirinin sorularını yanıtladığı haberde, o dönem gündemi meşgul eden TOMA ve polisin sivile bağlanmasıyla ilgili açıklamalarda bulunmuştu. TOMA ile ilgili “hukuki garabet” tespitinden bulunan Erhürman, “Bu kadar tartışmadan sonra -dilerim öyle olur- Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı ‘bu alet gelmeyecek’ derse bu sorun kapanmış mı olur? Benim için olmayacak. Çünkü sorunun özü burası değil. Yarın da biber gazı getirelim derse ne olacak? Yine aynı tartışmaları mı yapacağız?” açıklamalarında bulunmuştu.

Erhürman, polisin sivile bağlanması konusunda da değinerek, geçici 10. madde değişmeksizin polisin sivile bağlanabileceğinin altın çizmişti. Halbuki Başbakan Erhürman başbakanlığı boyunca polisin kendisine bağlı olduğu açıklamalarında bulunmuştu.

İşte o Eylül 2013 yılındaki Tufan Erhürman’ın açıklamaları:

TOMA TARTIŞMALARI HUKUKİ GARABET ÜRÜNÜ”

Erhürman, TOMA konusundaki soruları yanıtlarken, halkın TOMA’yı istememe iradesini gösterdiği tepkilerin önemli olduğunu, bunların dikkate alınması gerektiğini söyledi. “Bu aslında bizim yıllardır ‘vesayet’ diye adını koyduğumuz şeyin ürünüdür” diyen Erhürman, sivil kurumların seçimle işbaşına geldiğini ve halka karşı siyasi sorumluluğu bulunduğunu, mevzuatta ise yetkileri olmadığını kaydetti. Kararları başkaları verdiği halde sorumluluğun hükümette olduğunu ve hükümetten hesap sorulduğunu belirten Tufan Erhürman, TOMA tartışmasının, böyle bir hukuki garabetin ürünü olduğunu ifade etti.

“YARIN BİBER GAZI GETİRELİM DENSE NE OLACAK”

TOMA’nın gelmemesi için uğraşıldığını, tartışmanın doğru zeminde sürmesi gerektiğini belirten Erhürman, “Bu kadar tartışmadan sonra -dilerim öyle olur- Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı ‘bu alet gelmeyecek’ derse bu sorun kapanmış mı olur? Benim için olmayacak. Çünkü sorunun özü burası değil. Yarın da biber gazı getirelim derse ne olacak? Yine aynı tartışmaları mı yapacağız?” diye konuştu.

“POLİS YASA DEĞİŞİKLİĞİYLE SİVİLE BAĞLANABİLİR”

Erhürman, Anayasa’daki geçici 10. maddenin değişmesi beklenmeden polisin sivile bağlanmasının mümkün olduğunu, UBP ve TDP’nin de hükümet programı görüşmelerindeki konuşmalarına bakılınca Meclis’te konsensüs olduğunun görüldüğünü kaydederek, yasa değişikliğiyle polisin sivile bağlanabileceğini söyledi. Erhürman, bu konuda çalışmaya başladıklarını, polisteki atamalar için bağımsız bir komisyon öngörüldüğünü anlattı.

 

Kaynak: Erhürman’dan çarpıcı açıklamalar!

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık