AktüelGazedda'nın GündemiErhürman: Yargı bağımsızlığı hukuk devletinin mihenk taşıdır

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, “Yargı bağımsızlığı hukuk devletinin mihenk taşıdır” dedi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 16, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, “Yargı bağımsızlığı hukuk devletinin mihenk taşıdır” dedi.

Erhürman’ın açıklaması şöyle:

Anayasa Mahkemesi kararı konusundaki, “ideolojik”, “temel hak ve özgürlükleri ortadan kaldırmaya yönelik adım”, “din ve vicdan özgürlüğüne vurulan yargı darbesi”, “Kıbrıs Türkleri üzerinde oynanan tehlikeli oyun”, “Kıbrıs Türklerinin varlığına ve birliğine yönelik tehdit” gibi ifadeler bir mahkeme kararının eleştirilmesi konusundaki sınırların çok ötesindedir ve asla kabul edilemez.

Kaldı ki Mahkeme kararlarının eleştirilmesi söz konusu olacaksa bunun yargı kararı okunduktan sonra ve hukuki çerçevede yapılması son derece önemlidir. 

Nitekim değerlendirme yapılmadan önce Mahkeme kararı okunmuş olsaydı, başta “Kur’an kurslarının kapatılmasıyla ilgili karar” iddiası olmak üzere yapılan değerlendirmelerin pek çoğunun yersiz olduğu da görülecekti. 

Anayasa Mahkemesi kararlarının herhangi bir şekilde değiştirilmesi Anayasamız çerçevesinde söz konusu değildir. 

Yargı bağımsızlığı hukuk devletinin mihenk taşıdır. 

Türkiye Cumhuriyeti yetkili makamlarının bugün Mahkeme kararı konusunda yaptıkları açıklamalar bu ilke çerçevesinde hiçbir şekilde kabul edilebilir değildir. 

Kıbrıslı Türkler insan hakları, hukuk devleti ve yargı bağımsızlığı konularındaki hassasiyetlerinden asla vazgeçmeyecektir.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık