AktüelEkonomi PolitikErdoğan: Yunanistan diğer yöntemlerle de hesabını verir

Doğu Akdeniz'deki deniz kıta sahanlığı gerilimi hakkında konuşan TC Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Yunanistan'a "Trakya'daki kardeşlerimize saldıranlar uluslararası hukukta ve diğer yöntemlerle hesabını verirler" diye seslendi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 13, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Doğu Akdeniz’deki deniz kıta sahanlığı gerilimi hakkında konuşan TC Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Yunanistan’a “Trakya’daki kardeşlerimize saldıranlar uluslararası hukukta ve diğer yöntemlerle hesabını verirler” diye seslendi.

TC Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda yaptığı konuşmada Doğu Akdeniz’e de değindi.

Doğu Akdeniz polemiği

1 Temmuz’da Astana formatındaki zirveyi Sayın Putin ve Sayın Ruhani ile video konferansla gerçekleştirdik. Bölgesel ilişkileri ele almak için Katar’a günübirlik ziyaret gerçekleştirdik. Sayın Trump, Sayın Merkel ve diğer liderlerle telefon diplomasisi yürüttük. Bugün yine Sayın Merkel ve AB Konseyi Başkanı ile bir görüşmemiz (Doğu Akdeniz gerilimi) olacak.

Doğu Akdeniz’de hakkımızı yedirmeyiz

Türkiye’nin dış siyasette daha aktif, daha kararlı bir tavır takınması, birilerini rahatsız etmektedir. Bizim haklarımıza sahip çıkmamızdan rahatsız oluyorlar. Türkiye, Doğu Akdeniz’de ne yaptıysa meşru temellerle ve Libya ile yapılan mutabakat çerçevesinde yapmıştır. Rum kesimi 2003 yılından beri adayı tapulu malı gibi görüyor, hiçbir hakkı olmadığı deniz yetki alanlarında petrol, doğalgaz aramaya yönelik imtiyaz ruhsatı veriyor. Bu sahalardan bazıları ise Türkiye ile çakışıyor. Hukuksuz adımların bir başkası da ülkemizi Antalya körfezine hapsetmektir. Son dönemde Doğu Akdeniz’e sahildar olmayan bir ülkenin kışkırtmasıyla Yunanistan ve Rum yönetiminin yanlış adımlar attığını görüyoruz. Kimse kendisini dev aynasında görmemeli, şov peşinde koşmamalı. Türkiye olarak Yunanistan ile sorunların çözümü diplomasi masasında aradık. Buradan şu gerçeğin altını çizmek istiyorum. Bizim kimsenin hakkın gözümüz yok ama hakkımızı yedirtmeyiz. Türkiye’yi ve Kıbrıs Türklerini dışlayan hiçbir girişimin başarı şansı yoktur.

Hesabını verirler

Biz ruhsatları Resmi Gazete’de yayımlayarak dünya ile paylaştık. Oruç Reis gemimiz 23 Ağustos’a kadar çalışmalarını yürütecektir. Yunanistan’ın ortaya koyduğu tavır ise art niyetlidir. Türk kıyılarına 2 kilometre, Yunan anakarasına ise 580 kilometre uzaklıktaki Meis üzerinde deniz yetki alanı talep etmek akılla izah edilemez. Tansiyonu artıran Türkiye değil, Yunan zihniyetidir. Çözümün yolu diyalog ve aklı selimdir. Biz gereksiz macera peşinde değiliz, gerilim de aramıyoruz. Benim batı Trakya’daki kardeşlerimize saldıranlar uluslararası hukukta ve diğer yöntemlerle hesabını verirler. AB’yi de uyarıyorum. Biz adalet, hakkaniyet istiyoruz. Soydaşlarımızı korumak bizim görevimizdir.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık