AktüelMüzakerelerErdoğan ve Tsipras Kıbrıs Sorununda Devreye Mi Giriyor?

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras’ın, Kıbrıs müzakerelerini masaya yatırmak için 4 Aralık’ta bir araya gelmesi bekleniyor. Erdoğan ile Tsipras, 18 Kasım Cuma günü bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Habertürk’ten Mahmut Gürer’in haberine göre, Kıbrıs müzakerelerinin ele alındığı görüşmede, iki garantör ülkenin çözüm için Birleşmiş Milletler (BM) uhdesinde gerçekleştirilecek 5’li zirve öncesinde bir araya gelmesi de ele alındı. Uluslararası kaynaklardan alınan bilgilere göre görüşmenin ardından yürütülen diplomasi trafiği sonucunda yüz yüze görüşme...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 22, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras’ın, Kıbrıs müzakerelerini masaya yatırmak için 4 Aralık’ta bir araya gelmesi bekleniyor.

Erdoğan ile Tsipras, 18 Kasım Cuma günü bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Habertürk’ten Mahmut Gürer’in haberine göre, Kıbrıs müzakerelerinin ele alındığı görüşmede, iki garantör ülkenin çözüm için Birleşmiş Milletler (BM) uhdesinde gerçekleştirilecek 5’li zirve öncesinde bir araya gelmesi de ele alındı.

Uluslararası kaynaklardan alınan bilgilere göre görüşmenin ardından yürütülen diplomasi trafiği sonucunda yüz yüze görüşme konusunda uzlaşıya varıldığı vurgulandı.

Henüz resmi bir açıklama yapılmasa da Tsipras’ın 4 Aralık tarihinde Erdoğan ile görüşmek üzere Ankara’ya geleceği belirtiliyor.

FİLELEFTHEROS: ERDOĞAN-ÇİPRAS GÖRÜŞMESİNE DOĞRU

Öte yandan Kıbrıs’ın güney basını da Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras arasında, yakın bir zamanda, güvenlik ve garantiler konusunda bir görüşme yapılmasının beklendiğini yazdı.

Fileleftheros gazetesi yukarıdaki başlıkla yayımladığı haberinde, Atina’dan “yetkili kaynakların”, görüşmenin muhtemelen tarafsız bir yerde gerçekleştirileceğine işaret ettiklerini de iletti.

Gazete, Atina’nın, gerek arka planda, gerek de ön planda ortaya çıkan şeyler sebebiyle, Yunanistan hükümetinin önce Yunanistan ile Türkiye arasında garantiler ve güvenlik konularında anlaşma olacağı koşuluna bağlı olarak, çoklu bir konferansa katılmayı kabul ettiğine açıklık getirdiğini de iletti.

Kıbrıs sorununun çözümü müzakerelerinin hassas bir aşmaya girmesinden ötürü, Yunanistan’ın, çağdışı garantiler sisteminin kaldırılması meselesiyle Kıbrıs’taki güvenlik konusunu, en baştan prensip meselesi olarak ortaya koyduğunu yazan gazete, güvenlik ve garantiler konusu çözülmeden, Kıbrıs sorununun çözülemeyeceğinin netleştirilmesi gerektiğini ifade etti.

Yunanistan hükümetinin bu tavrının tek, net ve ebedi olduğunu kaydeden gazete, Yunanistan hükümetinin, “Yunanistan ile Türkiye arasında garantiler ve güvenlik konularında bir görüşmeye” ve anlaşma olacağı koşuluna bağlı olarak, “çoklu bir konferansa katılmayı” kabul ettiğine açıklık getirdiğini yineledi.

Bahse konu görüşme yapılmadan, Yunanistan’ın çok taraflı görüşmelerde hazır bulunmasının söz konusu olmadığını ve bunun, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide de dahil olmak üzere herkes tarafından anlaşılması gerektiğini ifade eden gazete, yetkili kaynakların “harita üzerinde anlaşmanın mı yoksa işgal ordusunun çekilmesinin mi daha önemli olduğu sorusunu sorduklarını” ekledi.

Yunanistan’daki mevcut hükümetin, şu ana kadar Kıbrıs sorunuyla ilgili dört başlığın müzakeresi konusunda herhangi bir gözlem yapmamış veya müdahalede bulunmamış ilk hükümet olduğuna da işaret eden gazete, Yunanistan hükümetinin tavrını değiştirmeye niyeti olmadığını da belirtti.

Garantiler konusunda ortak kabul edilebilir bir çözüm bulunması için, Lefkoşa-Atina-Ankara üçgenindeki telefon temaslarının son 24 saat içerisinde arttığını da yazan gazete, Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras’ın Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Kıbrıslırum lider Nikos Anastasiadis ile art arta telefon görüşmeleri yaptığını ifade etti.

Gazete, Atina’daki bir hükümet kaynağına da dayanarak, Tsipras’ın Erdoğan’a, iki tarafın garantiler konusundaki fikir ayrılıklarının büyük olduğunu ve bundan dolayı kendisine ortaklaşa bir çözüm bulmaları için buluşmalarını önerdiğini yazdı.

Atina’nın, aksi takdirde çoklu bir görüşmenin başarısız olacağını düşündüğünü kaydeden gazete, Anastasiadis ile Çipras’ın bunun akabinde gerçekleştirdikleri görüşmede ‘Anastasiadis’in bir şartla çoklu konferans için tarih vermesinde’ anlaştıklarını; bunun ise garantiler konusunda bir çözüm bulunması için, Çipras ile Erdoğan arasında önceden ikili bir görüşme yapılması olduğunu ekledi.

Alithia ise habere “Tsipras ile Erdoğan Görüştü” başlığıyla yer verdi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık