AktüelDünyaErdoğan sıkıştıkça gaz buluyor

Türkiye hükümeti, her sıkıştığında doğal gaz keşfi açıklamaya devam ediyor. Erdoğan açıklamasında, Fatih sondaj gemisinin Sakarya gaz sahasındaki Amasra-1 kuyusunda 135 milyar metreküplük yeni bir doğalgaz keşfi daha yaptığını duyurdu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 5, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Türkiye hükümeti, her sıkıştığında doğal gaz keşfi açıklamaya devam ediyor. Erdoğan açıklamasında, Fatih sondaj gemisinin Sakarya gaz sahasındaki Amasra-1 kuyusunda 135 milyar metreküplük yeni bir doğalgaz keşfi daha yaptığını duyurdu.

TC Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Karadeniz’de Sakarya Gaz Sahası’nda Amasra-1 kuyusunda 135 milyar metreküplük yeni bir doğalgaz keşfi yapıldığını duyurdu. Erdoğan, “Karadeniz’deki toplam gaz keşfimiz 540 milyar metreküpe ulaştı” derken, doğalgazın 2023 yılında kullanıma sunulması için çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Erdoğan, Filyos Limanı Açılışı ve Doğalgaz İşletme Tesisleri Temel Atma Töreni’nde konuştu. Fatih gemisinin Karadeniz’de yeni bir doğalgaz keşfi yaptığını belirten Erdoğan, Kanuni sondaj gemisi ile canlı bağlantı kurarak kuyuların üretime hazır hale gelmesine ilişkin faaliyete başlandığını belirtti.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Milletimizle yeni bir müjdeyi daha paylaşıyoruz, heyecanlıyım. Fatih sondaj gemimiz yine Sakarya gaz sahasındaki Amasra-1 kuyusunda 135 milyar metreküplük yeni bir doğalgaz keşfi daha yaptı. Hayırlı olsun.

“Böylece Karadeniz’deki toplam gaz keşfimiz 540 milyar metreküpe ulaştı. Bu güzel haberin ülkemiz ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Amasra-1 kuyusunun çevresindeki yeni arama ve sondaj çalışmalarımız sürüyor. Bu bölgeden yeni müjdeli haberler de bekliyoruz. Biraz sonra canlı bağlantı kuracağımız Kanuni sondaj gemimiz kuyuları üretime hazır hale getirmek üzere faaliyete başlayacak.

“Milletimize söz verdiğimiz şekilde Karadeniz gazını 2023’te kullanıma sunmak için arkadaşlarımız gece gündüz çalışıyor. Filyos’taki tesisi de hızla tamamlayarak hem deniz hem karada bu işi bir an önce bitirmekte kararlıyız. Türkiye’yi en büyük cari açık kalemi olan enerji ithalatından kurtararak kalkınma hamlemiz en büyük hedefimizdir. Denizdeki doğalgazı karaya üç etapta çıkarmayı planlıyoruz. Birinci deniz tabanında kurulacak doğalgaz üretim sistemleri. Karada doğalgazı işleyecek, kullanıma hazır hale getirecek tesis. Üçüncü aşama denizdeki sistemle karadaki tesis arasındaki bağlantıyı sağlayacak boru hattıdır.”

“İlk etapta 10 kuyunun sondajını ve tamamlama işlemini bitirecek, ardından yeni sahalara açılacağız. Türkiye’nin denizdeki ve karadaki doğalgaz arama faaliyetlerinde bugün geldiği yer dikkatli, sabırlı, azimli çalışmaların ürünüdür.

“Bugün topladığımız meyvelerin gerisinde işte böyle bir arka plan vardı. Temelini attığımız doğalgaz ve kara bağlantı işleme tesisinin bir an önce tamamlanması ümidiyle şimdiden ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum.

“Geçtiğimiz hafta Diyarbakır ve Kırklareli’deki 3 kuyuda günlük 6 bin 800 varillik yeni petrol keşfi yapmıştık. Böyle keşiflerle günlük petrol üretimimizi 64 bin varile çıkardık. Yenilenebilir enerji kaynaklarını her geçen yıl artırıyoruz. Bugün enerjide Türkiye’nin toplam kurulu gücü olan 96 bin megawattının 61 bin megawattını yerli enerji olarak hallettik. İthal kaynaklara dayalı kurulu gücümüz ise 35 bin megawatt civarındadır.

“Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin üçüncü reaktörünün temel atma törenini Sayın Putin’le gerçekleştirdik. Bu santralin ilk reaktörünü 2023 yılında devreye alacağız. Her alanda olduğu gibi enerjide de çalışmaya, üretmeye, gelecek nesillere eser bırakmaya devam edeceğiz.

“Kamil odur ki, koya dünyada bir eser, eseri olmayanın yerinede yeller eser. Biz eser ve hizmet siyasetiyle 19 yıldır milletimizin emrinde gece gündüz çalışıyoruz. Yaptığımız işlerin şahidi milletimizin bizatihi kendisidir. Kalkınma atılımlarımı za ülkemizin81 vilayetini kapsayacak şekilde geliştirdik. Batı Karadeniz’in tüm şehirlerini yatırım, üretim, ticaret, ihracat merkezi yapacak Filyos projesi bu anlayışın hizmetlerinden biridir.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık