AktüelGazedda'nın GündemiErdoğan “ne anlatacaksan Kıbrıs’ta anlat” dediği Denktaş’ı TBMM’de dinlememişti

"Erdoğan, Denktaş'ı Genel Kurul'da dinlemeyeceğini ifade ederek..."
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 15, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 Temmuz’da kktc meclisinde yapacağı konuşmayla ilgili tartışmalar sürerken sosyal medya kullanıcıları tarihin tozlu sayfalarından önemli bir bilgiyi hatırlattı.

Erdoğan’ın 20 Temmuz’da kktc meclisinde yapacağı konuşmayı TDP boykot ederek katılmayacağını açıklarken, CTP ise oturuma katılıp katılmayacağına dair kararı bu akşam yapacağı Parti Meclisi’nde verecek.

17 yıl önce, 2004’de Annan Planı referandumu öncesinde dönemin TBMM Başkanı Bülent Arınç, dönemin Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ı TBMM’de konuşma yapmak için davette bulunmuştu.

16 Nisan 2004’te Ankara’ya giderek TBMM’nde konuşma yapan Rauf Denktaş’ı dönemin TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan boykot ederek söz konusu TBMM oturumuna katılmamıştı.

May be an image of ‎text that says "‎Erdoğan yoktu Denktaş' חו konuşması sırasında CHP'li milletvekilleri tam kadro halinde Genel Kurul salonundaydı. AKP'lilerin bazıları ise Genel Kurul'a katılmadı. DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, SP Genel Başkanı Recai Kutan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli gibi isimler de Denktaş' חו konuşmasını izledi. TBMM Genel Kurulu'na katılmayan Başbakan Erdoğan, aynı saatlerde Türk-İş Genel Merkezi'ni ziyaret etti. Denktaş'ır konuşmasını izleyen bakanlardan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ise, "Sayın Denktaş'ır görüşlerini öğrenmek için Meclis'te oturup takip etmek şart değildir" dedi.‎"‎

Erdoğan oturumdan önce yaptığı açıklamayı 14 Nisan 2004’te Kıbrıspostası şu ifadelerle vermişti:

“Erdoğan, Denktaş’ı kendilerinin çağırmadığını, ancak Meclis Danışma Kurulu’nun böyle bir karar aldığını belirtti. “Tavır alacak mısınız?” sorusuna “Hayır” yanıtını veren Erdoğan, Denktaş’ı Genel Kurul’da dinlemeyeceğini de ifade ederek, “Cumhurbaşkanımız Ahmet Necdet Sezer’le haftalık görüşme randevum var. Bu yüzden Genel Kurul’daki görüşmelere katılmayacağım” dedi.”

Erdoğan'dan Denktaş'a: Niçin Türkiye'de miting yapıyorsun

Erdoğan’dan Denktaş’a: Ne anlatacaksan Kıbrıs’ta anlat…

Erdoğan 11 Nisan 2004’te Milliyet gazetesinde yayınlanan bir demecinde ise atanmış cumhurbaşkanı Tatar gibi sık sık Rauf Denktaş’ın Türkiye’ye yaptığı ziyaretlerden rahatsızlığını şu ifadelerle dile getirmişti:

“…yapılacak bir şey varsa, buyur Kıbrıs’ta onu yap. Ne anlatacaksan Kıbrıs’ta anlat. Ama Türkiye’ye gelip de bazı marjinal gruplarla birlikte ben KKTC’nin Cumhurbaşkanı’nın bu tür toplantıları yapmasını maalesef üzüntüyle izliyorum ve bunu kendisine de söyledim.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık