AktüelPolitikaErcan’da tutulan 50 kişiyle ilgili sınır dışı kararı

“Ercan Havalimanı’nda kalan 50 Suriyeliyle ilgili sorun, Türkiye Cumhuriyeti Göç İdaresi’yle yaptığımız temaslar sonucu çözüldü. Büyük ihtimal bu akşam Türkiye’ye kabul edilecekler” Bakanlar Kurulu toplantısının ardından kararları Başbakan yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay açıkladı. Kararlar arasında bugün gündemde olan ve insanlık dışı koşullarda Ercan’da tutulan Suriyeli mültecilerin durumu da var. Buna göre bu akşam saatlerin 50 kişi Türkiye’ye gönderilecek. İşte karar: “Ercan Havalimanı’nda kalan 50 Suriyeliyle ilgili sorun, Türkiye Cumhuriyeti Göç İdaresi’yle yaptığımız temaslar sonucu...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 9, 2019
Djumba Hotel & Cafe

“Ercan Havalimanı’nda kalan 50 Suriyeliyle ilgili sorun, Türkiye Cumhuriyeti Göç İdaresi’yle yaptığımız temaslar sonucu çözüldü. Büyük ihtimal bu akşam Türkiye’ye kabul edilecekler”

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından kararları Başbakan yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay açıkladı.

Kararlar arasında bugün gündemde olan ve insanlık dışı koşullarda Ercan’da tutulan Suriyeli mültecilerin durumu da var.

Buna göre bu akşam saatlerin 50 kişi Türkiye’ye gönderilecek.

İşte karar:

“Ercan Havalimanı’nda kalan 50 Suriyeliyle ilgili sorun, Türkiye Cumhuriyeti Göç İdaresi’yle yaptığımız temaslar sonucu çözüldü. Büyük ihtimal bu akşam Türkiye’ye kabul edilecekler”

“Suriye vatandaşları ile ilgili alınan vize uygulaması değerlendirildi. Geçiş dönemi içerisinde 50 civarında Suriye Vatandaşının Ercan Havalimanı’ndan mülteci statüsü de kazanmadan havalimanında kaldılar. Kalma koşullarında da sıkıntı yaşanıyordu. T.C. Göç İdaresi ile yapılan temaslar olumlu sonuçlandı, 50 Suriye Vatandaşı T.C. tarafından kabul edilecek.”

*

Soru/yorum
Yapılan açıklamada mülteci statüsü kazanmadan denilmekte. Yerel kurumlar tarafından herhangi bir mülteci statüsü değerlendirmesi yapılmış olmadığı ve Suriye’de süren yaygın ve ayrım gözetmeyen şiddet koşullarından kaçan kişilerin, uluslararası hukuka göre aksine bir iddia olmadıkça mülteci kabul edildikleri koşullarda bu beyanı neye dayanarak yaptığı merak edildi.

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©