AktüelPolitikaErcan’da tutulan 50 kişiyle ilgili sınır dışı kararı

“Ercan Havalimanı’nda kalan 50 Suriyeliyle ilgili sorun, Türkiye Cumhuriyeti Göç İdaresi’yle yaptığımız temaslar sonucu çözüldü. Büyük ihtimal bu akşam Türkiye’ye kabul edilecekler” Bakanlar Kurulu toplantısının ardından kararları Başbakan yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay açıkladı. Kararlar arasında bugün gündemde olan ve insanlık dışı koşullarda Ercan’da tutulan Suriyeli mültecilerin durumu da var. Buna göre bu akşam saatlerin 50 kişi Türkiye’ye gönderilecek. İşte karar: “Ercan Havalimanı’nda kalan 50 Suriyeliyle ilgili sorun, Türkiye Cumhuriyeti Göç İdaresi’yle yaptığımız temaslar sonucu...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 9, 2019
Muzakere_CDF
LGBT kitapcık

“Ercan Havalimanı’nda kalan 50 Suriyeliyle ilgili sorun, Türkiye Cumhuriyeti Göç İdaresi’yle yaptığımız temaslar sonucu çözüldü. Büyük ihtimal bu akşam Türkiye’ye kabul edilecekler”

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından kararları Başbakan yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay açıkladı.

Kararlar arasında bugün gündemde olan ve insanlık dışı koşullarda Ercan’da tutulan Suriyeli mültecilerin durumu da var.

Buna göre bu akşam saatlerin 50 kişi Türkiye’ye gönderilecek.

İşte karar:

“Ercan Havalimanı’nda kalan 50 Suriyeliyle ilgili sorun, Türkiye Cumhuriyeti Göç İdaresi’yle yaptığımız temaslar sonucu çözüldü. Büyük ihtimal bu akşam Türkiye’ye kabul edilecekler”

“Suriye vatandaşları ile ilgili alınan vize uygulaması değerlendirildi. Geçiş dönemi içerisinde 50 civarında Suriye Vatandaşının Ercan Havalimanı’ndan mülteci statüsü de kazanmadan havalimanında kaldılar. Kalma koşullarında da sıkıntı yaşanıyordu. T.C. Göç İdaresi ile yapılan temaslar olumlu sonuçlandı, 50 Suriye Vatandaşı T.C. tarafından kabul edilecek.”

*

Soru/yorum
Yapılan açıklamada mülteci statüsü kazanmadan denilmekte. Yerel kurumlar tarafından herhangi bir mülteci statüsü değerlendirmesi yapılmış olmadığı ve Suriye’de süren yaygın ve ayrım gözetmeyen şiddet koşullarından kaçan kişilerin, uluslararası hukuka göre aksine bir iddia olmadıkça mülteci kabul edildikleri koşullarda bu beyanı neye dayanarak yaptığı merak edildi.

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
Music will never ends..