AktüelKıbrıs SorunuPolitikaEPP: “Türkiye’nin sondaj faaliyetlerini şiddetle kınıyoruz, bunu durdurmalı”

Avrupa Parlamentosu’nun en büyük partisi Avrupa Halk Partisi (EPP), Türkiye’nin Kıbrıs’taki faaliyetleriyle ilgili açıklama yaptı. EPP Grubu’nun Dışişleri Sözcüsü Michael Gahler MEP, bugünkü genel tartışmalar öncesinde “Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki yasadışı faaliyetlerini, özellikle Kıbrıs’ın batısındaki sondaj operasyonlarını ve adanın kuzeydoğusundaki Kıbrıs sondaj operasyonlarında ikinci bir sondaj operasyonu başlatılmasını şiddetle kınıyoruz. Türkiye bunu durdurmalı ”dedi. EPP Grubu, Türkiye’nin AB’ye ve komşu ülkelere yönelik giderek daha saldırgan davranışı nedeniyle, Türkiye’nin sondaj faaliyetlerini AB’nin sularında bugünkü Genel Kurul gündemine...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 13, 2019
Nadir Görülen Hastalıklar Ağı

Avrupa Parlamentosu’nun en büyük partisi Avrupa Halk Partisi (EPP), Türkiye’nin Kıbrıs’taki faaliyetleriyle ilgili açıklama yaptı.

EPP Grubu’nun Dışişleri Sözcüsü Michael Gahler MEP, bugünkü genel tartışmalar öncesinde “Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki yasadışı faaliyetlerini, özellikle Kıbrıs’ın batısındaki sondaj operasyonlarını ve adanın kuzeydoğusundaki Kıbrıs sondaj operasyonlarında ikinci bir sondaj operasyonu başlatılmasını şiddetle kınıyoruz. Türkiye bunu durdurmalı ”dedi.

EPP Grubu, Türkiye’nin AB’ye ve komşu ülkelere yönelik giderek daha saldırgan davranışı nedeniyle, Türkiye’nin sondaj faaliyetlerini AB’nin sularında bugünkü Genel Kurul gündemine sokma girişiminde bulundu. AB Zirvesi’ndeki tartışmaların ardından, AB Dışişleri Bakanları Pazartesi günü yeşil bir ışık verdi; yasadışı sondaj faaliyetlerinden sorumlu olanlara ve bunun için maddi, teknik veya maddi destek sağlayanlara karşı yasakları ve varlık dondurma önlemlerini aldılar. “Kıbrıs’ın batısındaki bu ikinci planlı sondaj operasyonu, sadece Kıbrıs’ı değil, aynı zamanda AB’nin egemenliğini de ihlal eden kabul edilemez bir yükseliş. Bu nedenle, kabul edilen kısıtlayıcı önlemler gereklidir. Türkiye’nin devam eden eylemlerinin aynı zamanda bir dizi AB-Türkiye ilişkileri ve Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik müzakereler üzerinde ciddi bir olumsuz etkisi var ”dedi. Gahler, Türk makamlarını “bu tür faaliyetleri durdurma, iyi komşuluk ilişkileri ruhu içinde hareket etme ve uluslararası hukuka uygun olarak Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenliğine ve egemen haklarına saygı duyması” çağrısında bulundu.

Kaynak:

Turkey must stop illegal drilling in Cypriot waters

The EPP Group in the European Parliament is in favour of restrictive measures against Turkey for breaching “not only Cyprus’ but also the EU’s sovereignty.” “We strongly condemn Turkey’s illegal activities in the Eastern Mediterranean, particularly the drilling operations west of Cyprus and the launch of a second drilling operation northeast of the island, within Cypriot territorial waters.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..