AktüelSanatEn İyi Film Oscar’ı Nomadland’e verildi

Sinema dünyasının sabırsızlıkla beklediği 93. Akademi Ödülleri sahiplerini buldu. En iyi film ödülünü 'Nomadland' kazandı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 26, 2021
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Music will never ends..

Sinema dünyasının sabırsızlıkla beklediği 93. Akademi Ödülleri sahiplerini buldu. En iyi film ödülünü ‘Nomadland’ kazandı. Asya kökenli Chloe Zhao’nun yönetmenliğini yaptığı film 60’lı yaşlarında bir kadının ekonomik krizden sonra Nevada’daki bütün malvarlığını kaybedip bir karavan alarak ABD’nin batı eyaletlerini dolaşmasını konu alıyor. Nomadland En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Kadın Oyuncu ödülleri olmak üzere toplam 3 Oscar kazandı.

En iyi Film kategorisinde Oscar’a layık görülen film, Hong Kong protestolarını konu alan Nomadland adlı yapım oldu. En İyi Yönetmen Ödülü de Nomadland filminin yönetmeni Chloe Zhao’ya verildi. Chloe Zhao, bu kategoride Oscar alan ilk Asyalı kadın oldu.

Öte yandan Nomadland’in Oscar’a aday olması üzerine Çin Hükümeti’nden sert bir tepki geldi ve yaklaşık 50 yıldır ilk defa bu yıl, Oscar Ödül Töreni’nin ülkede yayınlanmasını yasakladı.

Bu sert tepkinin nedeni ise filmin 2019’da Hong Kong demokrasi protestolarını ekranlara yansıtması olarak gösteriliyor. Hong Kong’da büyümüş bir aktivist olan Joey Siu gibi protestoculara odaklanan film, üniversitelerin kuşatılmasını ve protestolar sırasında yaşanan önemli anları konu alıyor.

Chloe Zhao kimdir?

Nomadland filmiyle sinema dünyasının kalbi olan Hollywood’u ve Çin Hükmeti’ni karşı karşıya getiren 39 yaşındaki yönetmen; Çin’de doğdu, ancak gençlik yıllarının çoğunu Birleşik Krallık’ta ve yetişkinlik dönemini de Amerika Birleşik Devletleri’nde geçirdi. Eylül ayında Venedik ve Toronto Film Festivali’nden ödüllerle dönen yönetmenin annesi de popüler bir oyuncu olan Song Dandan, babası ise başarılı bir iş insanı. Zhao, Altın Küre’yi kazandığında Çin’deki insanlar gururlarını ifade etmek için sosyal medyaya akın etmişlerdi.

Ancak kısa bir süre sonra, Zhao’nun bir röportajında ülkeyi “her yerde yalanların olduğu bir yer” olarak tanımladığı ortaya çıkınca Nomadland’e ait tüm tanıtım materyalleri ülkede, internetten kaldırıldı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık