AktüelEkonomi PolitikEn çok reklam veren parti Halkın Partisi

Facebook yaptığı yeni düzenlemesinde, siyasi ve politik içerikli paylaşımların paylaşılmasıyla ilgili düzenlemeye gitti. Erken genel seçimlere 11 gün kaldı. Partiler, seçim propagandaları kapsamında sosyal medyadan Facebook’a ödeme yaparak destek toplamaya çalışıyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 12, 2022
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Facebook yaptığı yeni düzenlemesinde, siyasi ve politik içerikli paylaşımların paylaşılmasıyla ilgili düzenlemeye gitti. Erken genel seçimlere 11 gün kaldı. Partiler, seçim propagandaları kapsamında sosyal medyadan Facebook’a ödeme yaparak destek toplamaya çalışıyor.

Facebook, sponsorlu reklamların yeni düzenlemesine göre Siyaset ve Politik içerikli paylaşımların hangi aday adına paylaşıldığının belirtilmesi zorunludur. Sponsorlu içeriklerin insanların algısını etkilemesini engellemek ve adil bir rekabet zemini hazırlamak amacı ile Facebook tüm siyaset içerikli yazıların hangi aday tarafından paylaşıldığını ve ne kadar bir bütçe ile sponsorlu çıkıldığını şeffaf bir şekilde herkese göstermektedir.

Bahsi geçen verilere buradan erişebilir.

En yüksek ödeme Halkın Partisi’nden

Buna göre, Halkın Partisi, son 90 günlük süre içinde Facebook’a 5 bin 422 Euro ödeyerek en yüksek ödeme yapan parti olurken, onu ikinci sırada Toplumcu Demokrasi Partisi 2 bin 235 Euro ile takip ediyor.Ulusal Birlik Partisi, erken genel seçimler için Facebook üzerinde şu ana kadar bin 646 Euro harcarken, Demokrat Parti ise 122 Euro harcadı.

Adayların isimleri de bulunuyor

23 Ocak’ta yapılacak genel seçimler öncesinde, milletvekili adaylarının da yoğunlukla bireysel reklamlarla propaganda çalışmalarını sürdürdüğü gözlemleniyor. Buna göre, bireysel reklam veren adaylar arasında en çok Facebook ödemesi yapan kişi bin 356 Euro ile UBP Milletvekili adayı Hüseyin Çavuş Kelle olurken, Yeniden Doğuş Partisi milletvekili adayı Ercan Turhan ise Kelle’yi 816 Euro ödeme yaparak takip ediyor.

Yapılan araştırmada, bireysel propaganda yapmayı tercih eden milletvekillerinin genelde UBP, YDP ve DP’den olduğu belirlendi. Sıralı liste şöyle:

Hüseyin Çavuş Kelle (UBP): 1,356 Euro

Ercan Turhan (YDP): 816 Euro

Faiz Sucuoğlu (UBP): 495 Euro

Serhat Akpınar (DP): 446 Euro

Hakan Denizalp (UBP): 272 Euro

İren Uygun Soyşen (UBP): 205 Euro

Zorlu Töre (UBP): 163 Euro

Eda Yenen (YDP): 140 Euro

Alişan Şan (UBP): 134 Euro

Hakan Dinçyürek (UBP): 120 Euro

Hasan Tosunoğlu (DP): 102 Euro

Sunat Atun (UBP): 100 Euro

Mehmet Ali Tunçbilek (UBP): 100 Euro

Arda Kalfaoğlu (HP): 100 Eurodan az

Ahmet Savaşan (UBP): 100 Eurodan az

Ferhat Erişir (UBP): 100 Eurodan az

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık