AktüelGazedda'nın GündemiEn çok reklam veren aday Serdar Denktaş

Facebook yaptığı yeni düzenlemesinde, siyasi ve politik içerikli paylaşımların paylaşılmasıyla ilgili düzenlemeye gitti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 23, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Cumhurbaşkanlığı seçimine 2 haftadan biraz daha fazla zaman kaldı. Adaylar, seçim propagandaları kapsamında sosyal medyadan Facebook’a ödeme yaparak destek toplamaya çalışıyor.

U-Gavole’nin topladığı bilgilere göre, Facebook, sponsorlu reklamların yeni düzenlemesine göre Siyaset ve Politik içerikli paylaşımların hangi aday adına paylaşıldığının belirtilmesi zorunludur. Sponsorlu içeriklerin insanların algısını etkilemesini engellemek ve adil bir rekabet zemini hazırlamak amacı ile Facebook tüm siyaset içerikli yazıların hangi aday tarafından paylaşıldığını ve ne kadar bir bütçe ile sponsorlu çıkıldığını şeffaf bir şekilde herkese göstermektedir.

Bahsi geçen verilere buradan erişebilir.

Buna göre, Serdar Denktaş seçim maratonunun başladığı günden beri Facebook’a 1,524 Euro ödeyerek en yüksek ödeme yapan aday olurken, onu ikinci sırada Mustafa Akıncı 680 Euro ile takip ediyor.

Cumhuriyetçi Türk Partisi Cumhurbaşkanı adayı ve Genel Başkan Tufan Erhürman şu ana kadar sosyal medya propagandası için 580 Euro harcarken, Kudret Özersay ise 404 Euro harcadı. Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ise seçimde 37 Euro harcamış olarak görülmektedir. Ersin Tatar’ın ekibinin, paylaşım sırasında tıklaması gereken siyasi içerik kısmını tıklamadığı için harcamanın bu kadar düşük olduğu düşünülüyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık