AktüelEkolojiEn çok plastik kirliliğine neden olan marka Coca-Cola

Break Free From Plastic adlı plastik karşıtı küresel oluşumun yaptığı araştırmaya göre COCA-COLA dünyada en çok plastik kirliliğine sebep olan marka. En çok kirliliğe yol açtığı kıtalar ise Afrika ve Avrupa.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 25, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Break Free From Plastic (Plastikten Çıkış)  küresel hareketi eylül ayı boyunca 72 binden fazla gönüllü ile dünya çapında sahilleri, su yollarını ve sokak kenarlarını gezerek plastik şişe, bardak, poşet toplama çalışması yaptı.

50 farklı tip plastik 

Yeşil Gazete’nin haberine göre, Çöp yığınları arasında yaklaşık 8 bin ayrı markaya ait 50 farklı tip plastik bulundu. Çalışma sonucunda, 37 ülkede sadece Coca-Cola‘ya ait 11 bin 732 parça plastik toplandı. Markayı, Nestle, PepsiCo, Mondelez ınternational, Orea, Ritz, Nabisco ve Nutter Butter markaları izledi.

Coca-Cola’nın en çok Afrika ve Avrupa kıtalarında plastik kirliliği yarattığı bunu Asya ve Güney Amerika‘nın izlediği saptandı.

‘Kirliliği azaltmak için çalışma yapıyoruz’

Marka açıklamalara yazılı bir yanıt verdi:  “Paketleme sistemimimizin okyanuslarda ya da doğada ait olmadığı herhangi bir yerde son bulması bizim için kabul edilemez. Plastik kirliliğinin okyanuslara ulaşmaması ve varolan kirliliği temizlemek için çalışmalar yapıyoruz.”

Birleşmiş Milletler (BM) raporlarına göre, dünyada şu ana kadar okyanuslara atılan plastik atıkları en az 100 milyon ton. Her yıl ortalama 14 milyon ton yeni atık okyanuslara karışıyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık