koronavirusEmre Vudalı: Yoğun bakımda bir kişi solunum cihazına bağlı

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Enver Vudalı, Sağlık Bakanlığı'nda Kıbrıs'ın kuzeyinde yeni vakalarla ilgili açıklamalarda bulundu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 6, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Enver Vudalı, Sağlık Bakanlığı’nda Kıbrıs’ın kuzeyinde yeni vakalarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Açıklama şöyle:

Serviste yatan hastaların genel durumları iyidir. İki hastamız yoğun bakım servisinde yatmaktadır. Bir tanesi solunum cihazına bağlıdır. Bu hastalık yeni bir hastalık… Aralık 2019’ta ortaya çıktı. Dünyada onaylı ilaç bulunmamaktadır ama denenen yeni tedaviler bulunmaktadır. Biz de aynı ilaçları hastalarımıza uygulamaktayız. Olumlu yanıt almaktayız.

Sosyal mesafeye dikkat etmeliyiz. Gündelik yaşantı olabildiğince asgari düzeyde seyretmeli. Yaşlı ve kronik hastalığı olan kişileri de korumalıyız. Kişisel olarak, ellerimizi sık sık sabunlu suyla yıkamalıyız. Hasta olan kişilerden 1-1.5 metre uzak durmamız gerek. Maske gibi koruyucu giysilerin giyilmesi gerekiyor.

Cerrahi maskeleri, hasta kişilere ve hasta kişilere bakım yapacak kişilere önermekteyiz. Onun dışında bu maskeler sağlık çalışanlarına ayrılmıştır.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık