AktüelAnalizEkonomi PolitikPolitikaYorumEmir eri değil gazeteciyiz

Kırbıs Türk Gazeteciler Birliği, ÇAvuşoğlu’un ülkemizi ziyareti sırasında gerçekleşen ve Ankara icazeti ile organize edilen basın programıyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, “‘Elçilik eliyle tek sesli canlı yayın’ türü organize işler, basın özgürlüğüne bir kara gölge daha düşürmekten başka işe yaramayacağı gibi, Kıbrıs Türk basınının ve toplumumun kabul edebileceği bir durum olamaz” ifadelerine yer verildi. İşte tam metin Türkiye Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun katıldığı ve TC Lefkoşa Büyükelçiliği’nden yapılan canlı yayınla ilgili gelişmeler, genelde Kıbrıs...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 29, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kırbıs Türk Gazeteciler Birliği, ÇAvuşoğlu’un ülkemizi ziyareti sırasında gerçekleşen ve Ankara icazeti ile organize edilen basın programıyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, “‘Elçilik eliyle tek sesli canlı yayın’ türü organize işler, basın özgürlüğüne bir kara gölge daha düşürmekten başka işe yaramayacağı gibi, Kıbrıs Türk basınının ve toplumumun kabul edebileceği bir durum olamaz” ifadelerine yer verildi.

İşte tam metin

Türkiye Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun katıldığı ve TC Lefkoşa Büyükelçiliği’nden yapılan canlı yayınla ilgili gelişmeler, genelde Kıbrıs Türk demokratik yaşamı, özelde ise basın özgürlüğü bakımından kaygı vericidir.
Kamu yayıncısı BRTK’nın ve bağlı bulunduğu kurumların, tamamıyla Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği tarafından kurgulanan ve sahnelenen bu yayın karşısındaki naif tutumu oldukça düşündürücüdür ve kabul edilmezdir.

Biri hariç bütün özel televizyon kanallarının, kendilerine herhangi bir söz hakkı ve katılım imkanı verilmemesine rağmen, Sayın Çavuşoğlu’nun ve yine tamamıyla TC Lefkoşa Büyükelçiliği tarafından belirlenmiş isimlerin hazır bulunduğu programı aynı anda yayınlaması, Türkiye’deki ‘tek sesli’ yayıncılık anlayışının ülkemize de getirilmek istendiğinin işaretidir.

180 ülkenin yer aldığı Dünya Basın Özgürlüğü endeksinde 157’nci sıraya gerileyen Türkiye’yi yönetenler, aynı endeksin 77’nci sırasında, yani çok daha üst sıralarda yer alan Kıbrıs Türk medyasına ayar vermek, herkesi aynı hizaya getirmeye çalışmak yerine, kendi ülkelerindeki bu karanlık tabloyu düzeltmeye çalışmalıdırlar.

‘Elçilik eliyle tek sesli canlı yayın’ türü organize işler, basın özgürlüğüne bir kara gölge daha düşürmekten başka işe yaramayacağı gibi, Kıbrıs Türk basınının ve toplumumun kabul edebileceği bir durum olamaz.

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği’nin (KTGB), geçmişte askeri makamların basın kuruluşları ve gazeteciler arasında ayırım yaptığı ‘andıç’ olayında olduğu gibi basın kuruluşlarını, yöneticilerini ve gazetecileri yok sayan, tek sesliliği hakim kılmaya dönük bu tür organize işlere karşı duruşu nettir.

Bir kez daha hatırlatmak istiyoruz:
‘Emir eri değil, gazeteciyiz!’

Gazetecileri ve yayın kuruluşlarını ‘emre amade’ görenlere ve bu tablonun oluşmasına sessiz kalanlara önemle duyurulur.

KTGB Yönetim Kurulu

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık