AktüelEkonomi PolitikEmekliler ve kadınlar yoksulluk ve sosyal dışlanma açısından dezavantajlı durumda

Kıbrıs'ta, yoksulluk ve/veya sosyal dışlanma riski altındaki kişilerin toplam nüfusa oranının %17,6 olduğu açıklandı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 19, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Haravgi gazetesi Uluslararası Yoksulluğun Ortadan Kaldırılması Günü münasebetiyle Eurostat tarafından yayınlanan yeni verilere yer verdi.

Haberde her yıl 17 Ekim’de kutlanan Uluslararası Yoksulluğun Ortadan Kaldırılması Günü vesilesiyle Eurostat’ın, “yoksulluk ve sosyal dışlanma riski altındaki” kişilerin yüzdesine ilişkin verilerini güncellediği belirtilirken, Kıbrıs’ta, yoksulluk ve/veya sosyal dışlanma riski altındaki kişilerin toplam nüfusa oranının %17,6 olduğu açıklandı.

Kıbrıs ile ilgili detaylı verilere bakıldığında ise, kadınların %18,6’lık bir oranla erkeklerden daha fazla yoksullukla karşı karşıya kaldığı vurgulanırken, yoksulluk oranının 18 yaşın altındaki kişilerde %19’a, emekliler için ise daha da yüksek bir oranla %22,5’e ulaştığı, hanehalkı yapısı açısından bakıldığında ise çocuksuz ailelerde durumun %19.6’ya, %16 olmak üzere çocuklu ailelere nazaran daha kötü olduğu belirtildi.

Haberde ayrıca, 2020 yılında Avrupa Birliği’nde nüfusunun %21,9’una denk gelen 96,5 milyon insanın yoksulluk ve/veya sosyal dışlanma riski altında olduğu; 96,5 milyon kişiden yaklaşık 5,9 milyon’unun maddi ve sosyal olarak yoksun ve/veya çok düşük istihdama sahip bir evde ikamet ettiği aktarıldı.

Haberde son olarak, yoksulluk ve/veya sosyal dışlanma oranı en yüksek olan Avrupa Birliği ülkeleri sıralamasında, %35,8 ile Romanya ve %33,6 ile Bulgaristan’ın ilk ikide yer aldığı üçüncü sırada ise %27,5 ile Yunanistan’ın bulunduğu vurgulanırken, Yunanistan’daki durumun dramatik olduğu ve neredeyse her üç kişiden birinin yoksullukla karşı karşıya olduğu belirtildi.

Buna karşılık, yoksulluk ve/veya sosyal dışlanma oranları en düşük olan ülkeler sırasıyla; Çek Cumhuriyeti (%11,5), Slovakya (%13,8), Slovenya (%14,3), Hollanda (%15,8) ve Finlandiya’da (%15,9) olarak kaydedildi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık