AktüelDünyaEmekli askerler protestoculara kalkan oldu: Polise karşı etten duvar ördüler

ABD'de Siyahların Hayatı Önemlidir hareketine karşı federal kolluk kuvvetlerinin kullandığı sert yöntemler binlerce kişiyi daha sokağa döktü.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 26, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

ABD’de Donald Trump yönetiminin Siyahların Hayatı Önemlidir (Black Lives Matter) hareketine karşı federal kolluk kuvvetlerini devreye sokması, Portland kentinde çarpıcı bir dayanışmanın önünü açtı. Bir grup anne, federal mahkeme binasının önündeki eylemcileri korumak için polisin önüne etten duvar örerken, onların önünde de emekli askerler tarafından ikinci bir ‘duvar’ örüldü.

New York Times’ın (NYT) haberine göre, Trump yönetiminin eyalet polisini ‘yeterli’ bulmayarak federal güçleri göndermesine tepki olarak önce kadınlar devreye girdi. “Anneler burada. Federal uzak dursun” sloganını atan ve kendilerine ‘Anneler Duvarı’ adını veren bir grup kadın eylem noktasına gelerek, protestocular ile polisin arasına ‘konuşlandı’.

Daha sonrasında ise bir grup emekli asker de polis ile anneler ve eylemciler arasına benzer bir duvar ördü.

‘Anayasal haklarını kullananları koruyacağız’

‘Emekli Askerler Duvarı’ adına Twitter’dan yapılan açıklamadaysa, “Biz barışçıl protestoları, anayasal ve sivil haklarını meşru bir biçimde kullanan insanları destekliyoruz. Onlar ile bu hakları ihlal edenler arasında bir kalkan olarak duracağız” denildi.

Ancak Portland’da sergilenen bu dayanışma, güvenlik güçlerini durdurmadı. NYT’nin haberine göre, kolluk kuvvetleri bir süre sonra hem eski askerleri, hem de annelerigözyaşartıcı gazla dağıttı.

Portland’da son günlerde federal yetkililerin protestoculara uyguladığı sert baskı tepki çekiyor. Yerel basın geçtiğimiz hafta, kamuflaj kıyafeti giymiş federal ajanların protestocuları plakasız minibüslere bindirdiğini yazmıştı.

Seattle’de 45 gözaltı

Öte yandan, Seattle kentindeki protestolar da sürüyor. Dün gece polisle eylemciler arasında çatışma çıkarken, 45 kişinin gözaltına alındığı açıklandı. 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık