AktüelSanatYaşamEMAA “Açık ve Onurlu” Sergisi bu akşam Açılıyor

Akdeniz Avrupa Sanat Derneği (EMAA) ve Kuir Kıbrıs iş birliğiyle bu akşam (13 Mayıs 2019), saat 19:00’da, EMAA- Başkent Sanat Merkezinde “Açık ve Onurlu” sergisi açılıyor. Sergi sorumlusu EMAA ve Kuir Kıbrıs üyesi Eser Keçeci yaptığı açıklamada; ”Ne yazık ki, yaşadığımız coğrafyada LGBTI bireylere yönelik toplumsal yargılar ve ayrımcılık, ötekileştirme, aşağılama gibi istenmeyen deneyimlere yol açmakta ve LGBTI bireylerin kimliklerini özgürce yaşamasını engellemektedir. Kıbrıs’ın Kuzey kesiminde ilk kez geçen yıl ‘Ne Kavgan Bitti Ne Sevdan’...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 13, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Akdeniz Avrupa Sanat Derneği (EMAA) ve Kuir Kıbrıs iş birliğiyle bu akşam (13 Mayıs 2019), saat 19:00’da, EMAA- Başkent Sanat Merkezinde “Açık ve Onurlu” sergisi açılıyor.

Sergi sorumlusu EMAA ve Kuir Kıbrıs üyesi Eser Keçeci yaptığı açıklamada; ”Ne yazık ki, yaşadığımız coğrafyada LGBTI bireylere yönelik toplumsal yargılar ve ayrımcılık, ötekileştirme, aşağılama gibi istenmeyen deneyimlere yol açmakta ve LGBTI bireylerin kimliklerini özgürce yaşamasını engellemektedir. Kıbrıs’ın Kuzey kesiminde ilk kez geçen yıl ‘Ne Kavgan Bitti Ne Sevdan’ başlığı altında düzenlenen sergi, LGBTI bireylerin toplum içerisinde baskılanan ve görünmez olan varlıklarının dışavurumsal temsili olarak disiplinler arası yapılmış ilk ‘Queer Art’ organizasyonudur.

Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Queer Art etkinliği ile eşitliğin, özgürlüğün, görünürlüğün, cesurca sevebilmenin, başka bir dünyanın hayalini kurabilmenin sanatsal izdüşümünün toplumla buluşturulması hedeflenmektedir. Kimliklerini ve yapıtlarını cesaretle paylaşan hak savunucusu sanatçıların katılımlarıyla, her turlu medyayı kullanarak, sanata kuir bir bakış açısı katan bu sergiyle ses getiren bir toplumsal farkındalık sağlanması hedeflenmektedir.

Bu bağlamda, LGBTİ bireylerin evrensel temel hak ve özgürlüklerinin korunması ve bu konularda toplumsal duyarlılığın artırılması yönünde düzenlenecek sergimize ziyaretiniz bizleri onurlandıracaktır” dedi.

Sergide çalışmaları yer alacak sanatçılar şu şekilde; Ashraf Gounerman, Georgia Michaelides, Eser Keçeci, Gökçe Keçeci, Kemal B. Caymaz, Merve Bilgiç Ademoğulları, Nilgün Güney, Omid Kalantar Motamedi, Özgül Saygun, Roya Alagheband, Ülviye Perçinci, Selma Gürani, Zehra Sonya, Mehmetemin Yıldızçoban, Çağın Ulutaş, Elvan Şenkayalar, Bahire Deniz, Nejat Özbener ve Tünay Özyay

Onur Haftası etkinlikleri çerçevesinde, “homofobi ve transfobiye karşı duruş” teması ile gerçekleşecek sergi 1 hafta boyunca mesai saatleri içerisinde açık olacak.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık