AktüelMedya Odası“Elinizi yakamızdan çekin! İfade özgürlüğü onurumuzdur!”

Basın Emekçileri Sendikası, Sol Hareket üyesi 3 kişinin tutuklanmasıyla ilgili basın açıklaması yayımlayarak, ifade özgürlüğüne yönelik yapılan saldırıları kınadı ve "elimizi yakamızdan çekin" dedi. Açıklama şöyle:
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 11, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Basın Emekçileri Sendikası, Sol Hareket üyesi 3 kişinin tutuklanmasıyla ilgili basın açıklaması yayımlayarak, ifade özgürlüğüne yönelik yapılan saldırıları kınadı ve “elimizi yakamızdan çekin” dedi. Açıklama şöyle:

Sol Hareket üyesi 3 kişinin Mağusa Polis Müdürlüğü’nce, Mağusa Kaza Mahkemesi’nin verdiği emre istinaden tutuklandığını öğrenmiş bulunmaktayız. 3 kişinin konuyla ilgili ifade vermesi ve görüntülerin incelenmesinin ardından halen tutuklu bulunmalarını keyfi bir uygulama olarak nitelemekteyiz.

2018 yılında Afrika Gazetesi’ne yönelik düzenlenen planlı saldırılarda ismi geçen 9 saldırganı halen tutuklamayan ve “arayan” polis ekiplerinin, herhangi bir gerekçe olmaksızın, sosyal medya üzerinden paylaşımlar yapan Sol Hareket üyelerini “uygunsuz harekette bulunma” suçlamasıyla tutuklaması kesinlikle kabul edilemez.

Kıbrıs’ın kuzeyinde hiçbir yasal statüsü bulunmayan AKP Gençlik Kolları’nın yaptığı ihbarı değerlendiren polis ekiplerinin ifade özgürlüğüne yönelik yaptığı saldırı Türkiye’deki AKP rejiminin Kıbrıs’taki yansımalarını da bizlere göstermektedir.

Basın Emekçileri Sendikası Yönetim Kurulu olarak, sosyal medya hesaplarından ifade özgürlüğü hakkını kullanan Sol Hareket üyelerine dayanışmamızı bildirir, polis güçlerine de ifade özgürlüğü hakkını kullanan 3 kişinin derhal serbest bırakması yönünde çağrıda bulunuruz.

Elinizi yakamızdan çekin! İfade özgürlüğü onurumuzdur!

Saygılarımızla

Basın Emekçileri Sendikası

Yönetim Kurulu

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık