koronavirusÖzel HaberElektrikte en yüksek tüketim miktarı artıyor: İşletmelerin yasaklara uymama ihtimali var

Bu konuda iki yorum yapmak mümkündür. Birincisi, evde oturan insanlar bu saatlerde ısınma ihtiyaçları için elektrik kullanımını arttırmaktadır. İkincisi işletmelerin bir kısmı, yasaklara uymamakta ve gerekli önlemlere uymamaktadır.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 21, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs’ın kuzeyinde birçok duyarlı vatandaş Korona ile mücadele bağlamında neredeyse tüm uyarıları dikkate alıyor. Sokağa çıkma konusuna dikkat ediyor. Herkesin takip ettiği kuralların etkin bir şekilde uygulanması sayesinde en erken zamanda hayatın normalleşmesi mümkün olacak.

Ancak, bu konuda gerçekten herkesin kurallara uyup uymadığını etkin bir şekilde denetlemenin zorluğu açıktır. Bu bağlamda uzaktan takip sağlayabilmemiz için güncel veri akışı olan kaynaklar arasında KIBTEK’in günlük elektrik tüketiminde günlük en düşük ve en yüksek tüketim rakamlarını takip etmek bir yöntem olabilir.

Aşağıdaki grafik KIBTEK tarafından kendi sayfalarında paylaşılan verilerden oluşmuştur. Birinci grafik Ocak ayının başından beri olan tüketimi, ikinci grafik ise Mart ayının ilk gününden itibaren paylaşılan verileri yansıtır.

Bu grafiklere bakarak kesin bir bilgi olarak sunamamakla birlikte, aşağıdaki yorumları yapmak mümkündür:

1- Uygulamanın başladığı ilk gün gözle görülür biçimde azalma kaydedilmiştir. (İlk grafikte Kırmızı ile işaretli bölge)

2- Bu etki 14, 15 ve 16 Mart tarihlerinde 3 gün devam etmiştir. (ikinci grafikte siyahla işaretlenmiş bölge)

3- Ardından 17 – 18 – 19 – 20 Mart tarihinde elektrik tüketiminde artış gözlenmektedir. Bu elektrik tüketiminin en yüksek rakama ulaştığı saatler 18:30 ile 19:00 saatleri arasındadır ve Korona önlemleri alınmadığı zamanla benzer bir davranış göstermektedir. (İkinci grafikte yeşil bölge)

4- Bu konuda iki yorum yapmak mümkündür. Birincisi, evde oturan insanlar bu saatlerde ısınma ihtiyaçları için elektrik kullanımını arttırmaktadır. İkincisi işletmelerin bir kısmı, yasaklara uymamakta ve gerekli önlemlere uymamaktadır.

5- Bu bağlamda kesin olamayacağı için her iki durumu da ihtimal dışı düşünmemek gerekmektedir.

6- Yapılabilecek olan tek şey, evde kalma konusunda dikkatli olmaya devam etmekten geçmektedir. Belirlenen işletmeler dışındaki iş yerlerinin çalışmalarına devam etmediğinden emin olmak ve evden çıkmamaya özen göstermek gerekmektedir.

*Bu bilgiler KIBTEK sayfasındaki istatistiklerden derlenmiştir. Kısmi veriler ile oluşturulan bu grafikler, daha detaylı verilerin paylaşılması durumunda kesin sonuçlar verebilir.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık