AktüelGazedda'nın GündemiElcil’in ifade özgürlüğüne karşı yaşanan gelişmelerden endişe duyuluyor

AKEL Avrupa Parlamentosu Milletvekilleri Yorgos Yeorgiu ve Niyazi Kızılyürek’in Avrupa Komisyonu’na yönelttiği soruya Avrupa Komisyonu adına Komiser Elisa Ferreira cevap verdi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 1, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

AKEL Avrupa Parlamentosu Milletvekilleri Yorgos Yeorgiu ve Niyazi Kızılyürek’in Avrupa Komisyonu’na yönelttiği soruya Avrupa Komisyonu adına Komiser Elisa Ferreira cevap verdi. Yeorgiu ve Kızılyürek’in Komisyon’a sorusu Türkiye tarafından Kıbrıslıtürk toplumunun içişlerine yapılan müdahaleler ile KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil’i hedef alan Türkiye’nin ve Kıbrıslıtürk lider Ersin Tatar’ın tehditleriyle ilgiliydi.

Komiser Ferreira cevabında Tatar’ın Elcil’e dava açma girişiminden Komisyon’un haberdar olduğunu ve Elcil’in ifade özgürlüğüne karşı yaşanan gelişmelerden endişe duyulduğunu belirtti. Komiser ayrıca, Avrupa Komisyonu’nun özgürlük, demokrasi, insan hakları ve temel özgürlüklere saygı ile hukukun üstünlüğü ilkelerine sıkı sıkıya bağlı olduğuna dikkat çekerek, Avrupa Komisyonu üyesi ve AB’ye aday bir ülke olan Türkiye’nin bu ilkelere saygı göstermesi gerektiğini vurguladı.

Komiser Ferreira cevabında 11 Aralık 2020 tarihli Avrupa Konseyi açıklamasını hatırlatıp, söz konusu açıklamada BM himayesindeki müzakerelerin süratle yeniden başlaması çağrısı yapılarak, Kıbrıs sorununun BM Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararları ve AB’nin üzerinde kurulduğu ilkeler temelinde kapsamlı bir şekilde çözümüyle ilgili Avrupa Konseyi’nin kararlılığının ifade edilmiş olduğunu ve Türkiye’den de aynı kararlılığın beklendiği belirtilmişti.

Komiser Ferreira, Komisyon’un konuyu izlemeye, ifade özgürlüğünün büyük öneminin altını çizmeye ve aynı zamanda Kıbrıs’ta uzlaşmayı teşvik ederek, iki toplum arasındaki ilişkileri geliştirmeyi amaçlayan girişimlere destek olmak için çaba göstermeye devam edeceğini vurguladı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık