AktüelEkonomi PolitikEl-Sen: Sabrımız taştı, hesap vakti yanaştı!

El-Sen Yönetim Kurulul Başkanı Kubilay Özkıraç, hükümetin KIB-TEK'i itibarsızlaştırmaya çalıştığını ve artık sabırlarının taştığını kaydetti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 7, 2019
Djumba Hotel & Cafe

Dörtlü koalisyon hükümeti tarafından, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun üretiminin arttırılması, daha çağdaş ve çevre dostu bir üretim modeline geçilmesi, en önemlisi de toplumumuza daha kaliteli ve daha ucuz enerji sağlanması için 4 tane doğal gaz ile de çalışabilecek santral alınması yönünde bakanlar kurulunda karar üretilmişti.

Yine aynı dönemde bu dört santralin en kısa zamanda alınması için ihaleye çıkılması yönünde KIB-TEK Yönetim Kurulu’nun da öngörüsü bulunmaktaydı. Bu doğrultuda dörtlü hükümet döneminde bu 4 santralin alımı için uluslararası ihale kararı üretilmiş ve bu ihalenin gerçekleştirilmesi için ihale komisyonuna yetki verilmişti.

Ne yazık ki, Ulusal Birlik Partisi – Halkın Partisi koalisyon hükümetinin bu yönde herhangi bir girişimi bulunmamakla birlikte, KIB-TEK Yönetim Kurulu’nun yeni atanan başkanı, Teknecik Elektrik Santraline gerçekleştirdiği ziyarette “Gündemimizde yeni santral alımı bulunmamaktadır” demiştir. Ayni şekilde sendikamızın Başbakan Ersin Tatar’a gerçekleştirdiği ziyaret sırasında Sayın Tatar bu konuda net bir duruş ortaya koyamamış ve hükümetin bu konuda olumlu bir duruşu olmadığını bizlere hissettirmiştir.

Bizlerin görevi toplumumuza gerçek bilgileri aktarmak ve gelecek hakkında yaşanması muhtemel olumsuzlukları ortaya koymaktır. Bu santraller için ihaleye çıkılmaması demek, KIB-TEK’in dışa bağımlılığının daha çok arttırılması, kendi kendini yenileyememesi ve tüm bu olumsuzlukların vatandaşların cebine yansıması anlamına gelmektedir. Biz hükümetin niyetini net bir şekilde okuyabiliyoruz. Amaç KIB-TEK’i itibarsızlaştırmak, üretimden koparmak ve kurumu sermayeye satmaktır. Daha önce de dile getirdiğimiz gibi, bu girişime asla müsaade etmeyeceğiz!

Artık hükümetleri bu yönde uyarma dönemi sona ermiştir!

Bundan sonra yaşanılacaklardan hem dayatanlar hem de işbirlikçiler sorumlu olacaktır!

Sabrımız taştı, hesap vakti yanaştı!

EL-SEN Yönetim Kurulu (a)
Başkan
Kubilay Özkıraç

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2020 ↄ⃝ copyleft