AktüelEkonomi PolitikEkonomik Paket sessiz sedasız imzalandı

Türkiye ile kktc arasındaki ekonomik paket bugün sessiz sedasız bir şekilde imzalandı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 26, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kuzey Kıbrıs ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması bugün sessiz sedasız bir şekilde imzalandı. 2 milyar 288 milyon 976 bin TL’lik hibe ve kredi içeren anlaşma, Başbakan Ersin Tatar ve TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından video konferansla imzalandı.

Anlaşma kapsamında Kıbrıs’a hibe ve kredi şeklinde mali kaynak aktarılacağını belirten Oktay, “Anlaşma ile 2 milyar 288 milyon 976 bin lira tutarındaki mali kaynağı hibe ve kredi şeklinde aktarıyoruz. Anlaşma, savunma, altyapı ve reel sektör yatırımları harcamalarına ilave olarak, bütçe açığına katkı sağlayacak şekilde Turizm Kovid-19 Salgın Desteği Programı, Kırsal Kalkınma ve Sosyal Hizmet Projesi, Tarımsal Yatırım Desteği ve Zirai Kredi Programı ile Sanayici ve Küçük Esnaf-Zanaatkarlara Yönelik Kredi Programı’nı içermektedir.” diye konuştu.

Salgın sürecinin ardından Kıbrıs’ın kuzeyinin ekonomisi için yeni fırsatlar oluşacağını söyleyen Oktay, “2020 yılı İktisadi ve Mali İş Birliği Anlaşması, yeni normale güçlü şekilde hazırlanan kktc’nin ve kardeşliğimizin yükselme zemini olacaktır. Post kovid dönemi kktc için fırsatlar, açılım imkanları ve iş birliğine elverişli yeni kanallar sunuyor. Mevcut potansiyelin Türkiye’nin de destekleriyle stratejik atılımlara yönlendirilmesi sonucunda kktc’nin geleceği çok daha berrak ve aydınlık olacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık