AktüelEkonomi PolitikEkmek yoksa kiraz yiyin

Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, iğneden ipliğe her şeye zam yapılan ve esnafa ve emekçiye hibir destek verilmeyen bir dönemde ‘Kiraz fiyatları ucuzlayacak‘ müjdesini verdi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 7, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, iğneden ipliğe her şeye zam yapılan ve esnafa ve emekçiye hibir destek verilmeyen bir dönemde ‘Kiraz fiyatları ucuzlayacak‘ müjdesini verdi.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Arıklı, Kıbrıs‘ın kuzeyinde yaşayanların derdine çare buldum’ edasında adeta emekçi kesimle dalga geçiyor.

Tüpe, ilaca, ete ve iğneden ipliğe her şeye zam yapıldığı bir dönemde, kiraz fiyatlarından bahseden Arıklı’nın paylaşımı şu şekilde:

“Enerji Zirvesi için istanbuldayım. KKTC de bir müddetten beri kiraz fiyatlarının yüksekliğinden şikayet ediliyor. Buradaki marketlere baktığımda kiraz fiyatlarının 25-30 lira seviyelerinde olduğunu gördüm…

Konu ile ilgili olarak Türkiye’nin en büyük kiraz ihracatçısı TEKFEN GIDA şirketinin Ceosu Emrah İnce ile görüştüm. Söylediği aynen şöyle;

“Bu yıl Avrupa da kiraz üreten ülkelerde don yüzünden üretim olmadı. Türkiyede ise erken sıcaklık dolayısı ile üretim azaldı.

TEKFEN gibi ihracat yapan firmalar ihracat yapacakları kirazı 55-60 liradan aldılar. Biz bile ihraç edecek kiraz bulmakta zorlandık.

Bu yıl şimdiye kadar ancak 1 tır kiraz ihraç edebildik. Kıbrısa giden ürün, ihraç ürünü ise yüksek fiyattan satılması normaldir.

İhraç kalitesinde olmayan “Erkenci Kiraz”ın Türkiyede ürün satış fiyatı bile 25-30 liradan satılıyor. 13 Hazirandan sonra Afyon kirazı devreye girecek. Fiyatlar o zaman normale dönecek…”
Mesele bu…”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık