AktüelMüzakerelerEide: Mont Pelerin Yolun Sonu Değil

Espen Barth Eide, İsviçre’nin Mont Pelerin kentinde yapılacak müzakerelerin yolun sonu olmadığını söyledi. Çarşamba günü Lefkoşa’nın güneyinde Cumhurbaşkanlığı Sarayında Nikos Anastasiades ile görüşen BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, Mon Pelerin`de gerçekleştirilecek müzakerelerden beklentilerinin çok büyük olduğunu açıkladı. Daha iyi sonuçlar alınması amacıyla, İsviçre`de tartışmak istedikleri sorunları hangi şekilde tartışacaklarını ele aldıklarını belirten Norveçli yetkili, Mon Pelerin`in yolun sonu olmadığını tekrarladı. Eide, eğer Mon Pelerin`deki görüşmeler başarılı olursa, o zaman son aşamaya...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 2, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Espen Barth Eide, İsviçre’nin Mont Pelerin kentinde yapılacak müzakerelerin yolun sonu olmadığını söyledi.

Çarşamba günü Lefkoşa’nın güneyinde Cumhurbaşkanlığı Sarayında Nikos Anastasiades ile görüşen BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, Mon Pelerin`de gerçekleştirilecek müzakerelerden beklentilerinin çok büyük olduğunu açıkladı.

Daha iyi sonuçlar alınması amacıyla, İsviçre`de tartışmak istedikleri sorunları hangi şekilde tartışacaklarını ele aldıklarını belirten Norveçli yetkili, Mon Pelerin`in yolun sonu olmadığını tekrarladı.

Eide, eğer Mon Pelerin`deki görüşmeler başarılı olursa, o zaman son aşamaya geçilebileceği anlamına geleceğini belirtti.

Eide, İsviçre`deki müzakerelerin Kıbrıs konusunda çok önemli bir an olacağını, çünkü, Anastasiades ve Akıncı`nın müzakerelere başlamasından sonra görüşmelerin ilk defa Kıbrıs dışına taşındığını söyledi.

“Çarşamba günü yaptığımız görüşmede, bu fırsat çerçevesinde daha iyi sonuçlar alınabilmesi için İsviçre`de hangi konuların nasıl tartışılacağı ele alındı”.

Eide, iki Liderin Mon Pelerin`de şimdiye kadar masaya yatırılmayan başlıkları açmaya hazır olduklarını, bunların arasında toprak konusunun da bulunduğunu belirtti. Yetkili bu konunun toprak başlığıyla bağlantılı olan diğer açık konularla birlikte ele alınması gerektiğini vurguladı.

“Önümüzde tam beş gün olacak. Pazartesi sabahtan Cuma sonuna kadar bütün gün orada birlikte olacağız” diyen Eide, bunun resmi müzakereler ve gayrı resmi görüşmeler fırsatı doğuracağını sözlerine ekledi.

Eide, farklı kişilerle gündemde bulunan çeşitli konuları görüşme fırsatına da sahip olacaklarını, deneyimlerinin kendine, Kıbrıs`ta sınırlı bir süre içinde yapılan görüşmelerde gerçekleşmesi zor olan pek çok şeyin, liderlerin ve müzakere heyetlerinin böyle bir ortamda bulunmalarıyla gerçek olabileceğini söylediğini belirtti. Bu arada liderlerin görüşmeler öncesi ve sonrası yapacakları çok şey olduğunu da ifade etti.

Eide, ümitlerinden bir tanesinin de, böyle bir bağlamda ele alınabilecek konulara odaklanmanın mümkün olacağı ve adada tartışılabilecek sorunların Kıbrıs`a bırakılması olduğunu kaydetti.

İsviçre`de çeşitli başlıklarda bir al-ver gerçekleşmesi olanağı olup olmadığı sorusuna Eide, kendisinin al-ver kelimesini kullanmayacağını, konuların birbirleriyle bağlantılı olduğunu söyledi.

Toprakla mülkiyet konularının bağlantılı olduğunu örnek olarak veren Eide, aynı zamanda güvenlik çerçevesinde geniş bir anlayış olmadan herhangi bir anlaşma olamayacağını dile getirdi.

“Belli bir bölüm ayırarak sadece bundan bahsedeceğiz diyemezsiniz” diyen Özel Danışman, örnek olarak, ekonomi başlığının büyük ölçüde yönetim ile bağlantılı olduğu gösterdi.

Anlaşmaya, her zamandan daha yakın olduğumuzu söylemekle ne demek istediği sorusuna, Eide, bundan 12 yıl önce referanduma sunulan bir plan olduğunu, bunun Alvaro De Soto ve grubu tarafından yazıldığını ve oylamaları için Kıbrıslılara sunulduğunu belirtti.

Eide sözlerine şöyle devam etti: “yeni çözüm formülünde tek bir paragraf veya cümle bizim tarafımızdan yazılmayacak. Kıbrıs`ta he iki taraf da hiç bir zaman bu kadar ileri bir aşamaya varmamışlardı”.

Mon Pelerin`de müzakerelerin başarılı olması durumunda atılacak adımın ne olduğu sorusuna Eide, Mon Pelerin`de ne olacağından bağımsız Kıbrıs`a geri gelerek görüşmelere devam edeceklerini söyledi. Tabii oradaki müzakereler ne kadar başarılı olursa, son olarak ele alınacak konuların -ki herkes bunların ne olduğunu çok iyi biliyor – en erken zamanda tartışmaya açılacağının altını çizdi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık