AktüelMüzakerelerEide, Erhürman ve Denktaş İle Görüştü

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman ve Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş ile görüşmelerde bulundu. EIDE-CTP CTP’de yaptığı görüşme sonrasında basına kısa bir açıklama yapan BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, yararlı bir görüşme gerçekleştirdiklerini kaydetti ve müzakere süreciyle ilgili olarak içinde bulunulan durumu ele aldıklarını kaydetti. Mont Pelerin’de yaşanan başarısızlığın üstesinden gelebilmenin yollarını konuştuklarını dile getiren Eide, böylelikle 19 ay boyunca var olan olumlu...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 28, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman ve Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş ile görüşmelerde bulundu.

EIDE-CTP

CTP’de yaptığı görüşme sonrasında basına kısa bir açıklama yapan BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, yararlı bir görüşme gerçekleştirdiklerini kaydetti ve müzakere süreciyle ilgili olarak içinde bulunulan durumu ele aldıklarını kaydetti.

Mont Pelerin’de yaşanan başarısızlığın üstesinden gelebilmenin yollarını konuştuklarını dile getiren Eide, böylelikle 19 ay boyunca var olan olumlu müzakere hızının yeniden yakalanabileceğini ifade etti. Bunun diğer başka politik güçlere de bağlı olduğunu kaydeden Eide, yapıcı bir şekilde bu ivmenin nasıl yakalanabileceğini düşündüğünü söyledi.

ERHÜRMAN

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman da Eide’yle verimli bir görüşme yaptıklarını ve Mont Pelerin’de gerçekten nerede sıkıntı yaşandığını öğrenmeye çalıştıklarını söyledi.

Bir süredir AKEL ve DİSİ ile de görüşme halinde olduklarını ve Liderlere çözüm sürecinde yardımcı olmaya çalıştıklarını dile getiren Erhürman, “Görebildiğimiz kadarıyla mesele dönüp dolaşıp bir strateji meselesi olarak ortaya çıkıyor. Aslında esasa dair olmaktan ziyade 2 tarafın taktikleriyle ilgili” diye konuştu.

Erhürman, Eide’ye Rum lider Anastasiadis’in “Mont Pelerin’de toprakla ilgili alabildiğim her şeyi alayım da 5’li konferansta sadece garantiler konusu kalsın” şeklindeki stratejisinin Türk tarafı açısından kabul edilebilir bir strateji olmadığını aktardıklarını da kaydetti.

Güvenlik ve garantiler konusunda Türk tarafının hassasiyetinin ortada olduğunu beliren Erhürman, bunları Eide’ye ilettiklerini ve Eroğlu-Anastasiadis 2014 ortak deklarasyonun bütün konuların bir biriyle ilişkili olarak ele alınacağını ortaya koyduğunu hatırlattı. Erhürman dolayısıyla Anastasiadis’in “önce toprağı bitirelim de çoklu konferansa gideceksen ona göre gidelim” yaklaşımının bu ortak deklarasyona da uygun bir yaklaşım olmadığını, tüm bunları Eide’ye söylediklerini belirtti.

Erhürman, “Eide’ye bilinmesini isteriz ki Anastasiadis bu stratejiyle masaya dönmek niyetindeyse bu masaya dönmek olmayacak. Anastasiadis bunu bilmeli ve kabul etmelidir ki masaya gerçek anlamda dönmek bu stratejiden vazgeçip, toprak güvenlik ve garantilerin son halini uluslar arası konferansta vermeyi kabul etmek demektir. Bu noktada masaya dönmesini sağlamak lazım. Bunun için BM de gerekli girişimi yapmalıdır. Biz de elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.

eide_dp

EİDE-DENKTAŞ

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’yi kabul etti.

Eide, kabul sırasında, İsviçre’nin Mont Pelerin kasabasında yaşanan gelişmelerle ilgili olarak Başbakan Yardımcısı Denktaş’ı bilgilendirdi, karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

Başbakan Yardımcılığı’ndan yapılan açıklamaya göre Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, “Kıbrıs müzakerelerinin uzamasını istemiyoruz, bu yıl içerisinde bir an önce beşli görüşmenin tarihinin belirlenmesi gerekiyor, bu görüşleri Sayın Eide’ye de bildirdik” dedi.

Başbakan Yardımcısı Denktaş, görüşme sonrası BRT’ye yaptığı açıklamada bugüne kadar yapılan görüşmelerde, anlaşmaya giden yoldaki gelişmelerin çok olumlu olmadığını gördüklerini, bir yolunu bularak görüşmelerin yeniden devamını sağlamak yönünde bazı adımlar atıldığını ve o noktaya gelineceğini kaydetti.

Denktaş şunları söyledi:

“Kendisinden talep ettiğimiz, bu işin uzamaması ve bu yıl içerisinde bir an önce beşli görüşmenin tarihinin belirlenmesi gerektiğidir. İki liderin, yeniden görüşerek, öyle veya böyle bir sonuca ulaşması gerektiğidir. Gelecek yıla kalması halinde bu işin 2019 yılına kadar ara verilemeyeceğine göre, belirsiz ortamda bekleme takatımız olmadığını bildirdik. Aslında dünyanın da bizden böyle bir belirsizlik içinde yaşamayı bekleme hakkı olmadığına dikkat çektik.”

Beşli görüşmenin, bu yıl içinde belirlenmesi ve iki liderin, şu veya bu şekilde sonuca ulaşması gerektiğini vurgulayan Denktaş, “Bir takım adımlar atılmış, bir noktaya gelinecek. Önümüzdeki hafta sonuç belli olur. Biz kendi düşüncelerimizi, beklentilerimizi aktardık. Kıbrıslı Türklerin dünyanın uygulamakta olduğu izolasyonlar nedeniyle bazı noktalarda çok çok geride kaldığını ve bunun giderilmemesi halinde sorun yaşayacağımızı aktardık. Birincil hukuk ısrarımızın nedenlerini anlattık, garantilerle ilgili düşüncelerimizi belirttik. Göreceğiz artık” dedi.

tak

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık