AktüelGazedda'nın GündemiEHHD: Özel gereksinimli çocukların tedaviye erişim hakları göz ardı ediliyor!

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Evrensel Hasta Hakları Derneği tarafından yürütülen Hastanın Sesi II projesi kapsamında “ 2 Nisan Dünya Otizm gününe” ilişkin bildiri yayınladı;
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 2, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Evrensel Hasta Hakları Derneği tarafından yürütülen Hastanın Sesi II projesi kapsamında “ 2 Nisan Dünya Otizm gününe” ilişkin bildiri yayınladı;

Ülkemizde özel gereksinim duyan ve otizm spektrum bozukluğu yaşayan çocuk sayısı her geçen artmaktadır.  Covid -19 salgını nedeniyle özel eğitime muhtaç olan çocukların bu eğitimleri alamaması, davranış bozukluklarında artışa neden olmuş ve gerek çocuklar için gerekse aileler açısından sıkıntı yaratmaya başlamıştır.

Unutulmamalıdır ki, otizm spektrum bozukluğu yaşayan bireyler için en önemli ve tek tedavi yontemi özel eğitimdir. İçinde bulduğumuz Covid 19 salgını nedeniyle alınmaya başlanan tedbirler yeterli olmamasına rağmen etkilidir. Ne yazık ki, bu dönemde özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklar göz ardı edilmiş olup, en önemli insan haklarından olan eğitime ve sağlığıya erişim hakları göz ardı edilmiştir.

Çocuk psikiyatristleri ise konuyla ilgili olarak görüşlerini belirtti

Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Dr. Ayşe Zeki; “ Salgın nedeniyle eğitim alamayan bireylerin davranış bozukluklarında artış olduğunu gözlemlemekteyiz” dedi. Çocuk Psikiyatristi Rasiha Kandulu ise “ Özellikle son iki yıl içerisinde otizm spektrum bozukluğu yaşayan çocukların sayısında artış olduğu gözlemini yapmakla birlikte, ailelerin de artık daha bilinçli olduğunu ve erken teşhis ile özel eğitime hemen başlatarak çocukların gelişimlerinde daha hızlı ilerlediklerini belirtti. Özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklar için en kısa zamanda gerekli düzenlemelerin yapılması  temennisinde bulundu.

Özel Eğitim Uzmanı  İzlem Dürüst konuyla ilgili olarak EHHD’ye konuşarak bu konuda nasıl bir yol izlenmesi gerektiğine dikkat çekti; Dürüst; “ İçinde yaşadığımız bu salgın döneminde özel eğitime ihtiyaç duyan çocukların tedavilerine yani özel eğitim almaya devam etmeleri elzemdir. Ayrıca Özel eğitim uzaktan online olarak yapılması mümkün olmayan, çocuklarla bire bir çalışma gerektiren bir eğitim şeklidir. Kendini bu mesleğe adamış olan özel eğitim uzmanları olarak bizler bu tür aileler için bir otel tutulmasını ve özel eğitimcilerle birlikte karantinaya alınarak eğitimlerini bu otelde sürdürebilmeleri için adım atılmasını önermekteyiz.”

Evrensel Hasta Hakları Derneği olarak bizler, özel gereksinim duyan bireylerin sağlığa erişim haklarından mahrum bırakılmaması için çalışmalarımıza devam edeceğimizi ve konunun takipcisi olacağımızı tüm kamuoyuyla paylaşırız.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık