AktüelEkonomi PolitikEHHD: İlaca para yok ama siyasi atamalara para var!

Evrensel Hasta Hakları Derneği, hükümeti ilaca para ayırmazken siyasi atamalar yapması dolayısıyla eleştirerek, doğru adımların atılması için ısrarcı olacaklarını duyurdu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 12, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Evrensel Hasta Hakları Derneği, hükümeti ilaca para ayırmazken siyasi atamalar yapması dolayısıyla eleştirerek, doğru adımların atılması için ısrarcı olacaklarını duyurdu. Açıklama şöyle:

Evrensel Hasta Hakları Derneği , özellikle içinde bulunduğumuz küresel COVİD 19 salgınında hastaların menfaatleri doğrultusunda savunuculuk çalışmaları yapmaya devam etmektedir.

Geçtiğimiz günlerde basında çıkan haberler üzerine EHHD olarak açıklama yapma zorunluluğu hissetmekteyiz.  En  temel hasta haklarından biri olan “ilaca ve tedaviye erişim hakkı” devlet eliyle ihlal edilmektedir. ALS, MS, diyaliz, kanser ve diğer hastalar ilaçlarına ulaşma konusunda sıkıntı yaşamakta ve devlet hastanelerinin eczaneleri ile İlaç Eczacılık Dairesi’nden ilaçlarını ücretsiz temin etmek yerine, özel eczanelere gidip cepten harcama yaparak ilaçlarını almak zorunda bırakılmaktadırlar.

İlaç yokluğu ve eksikliği konusuyla ilgili İlaç ve Eczacılık Dairesi Müdürü’nün “Hayati öneme haiz ilaçların tedarikine bu süreçte öncelik verdik ve bunları aksatmamaya çalıştık. Her hasta bizim için değerlidir ama eldeki imkanlara göre de hareket etmek durumundayız.” yönündeki gerekçelendirme gerçekleri yansıtmamaktadır.

İlaç yokluğu ve eksikliği hükümetin vizyon ve tercihlerinin sonucudur.  EHHD olarak hükümete soruyoruz; “Yeni Cumhurbaşkanlığı Sarayı için kaynak bulunurken, yeni siyasi atamalar, yeni makam araçlarının alımı için biz vergi verenlerin kesesinden bütçe ayrılırken, hastaların hayatta kalması için ihtiyaç duyduğu ilaçlara ”devletin kaynakları kısıtlı” gerekçesi gösterilmesi devlet eliyle hak ihlali değil midir?

EHHD olarak soruyoruz: 1977 yılından bugüne, 16 kez Sağlık Bakanlığı’nı yönetmiş ve halen yönetmekte olan partinin ve diğerlerinin seçim dönemlerinde bizlere vaadedip sözünde durmadığı “sağlığın finansmanı için Genel Sağlık Sigortası ve İlaçta Otomasyon” u kaç seçime daha  malzeme yapacaksınız?

Eldeki kıt kaynakların sosyal devlet anlayışıyla, etkin ve adilce önceliklendirilmesi ve sağlık gibi elzem hizmetlere harcanması için gerekli adımların bir an önce atılmasını talep ederiz. EHHD olarak konunun sadece takipçisi değil, bu konuda doğru adımların atılması için ısrarcı olacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız!

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık