AktüelEkonomi PolitikEHHD: Hastaların yaşam hakkı ihlal edildi!

Evrensel Hasta Hakları Derneği, hastane yangınıyla ilgili açıklama yaptı. EHHD açıklamasında, “En sevdiklerimizin sağlığını emanet ettiğimiz, en mahrem bilgilerimizin korunacağı,  en güvende hissetmemiz gereken yerde bir kez daha sınıfta kaldık. Bugün hastaların Yaşam Hakkı, Güvenlik Hakkı, sağlık hizmetlerinde Kalite Standartlarının Korunması hakkı ihlal edilmiştir” dedi. Açıklama şöyle:  Ülkemizin en büyük ve en donanımlı hastanesinde çıkan yangın ve sebep olduğu can kayıpları herkes gibi bizleri de derinden üzmüştür. Ne yazık ki, geçmişteki sel felaketi sırasında Dr....
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 28, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Evrensel Hasta Hakları Derneği, hastane yangınıyla ilgili açıklama yaptı. EHHD açıklamasında, “En sevdiklerimizin sağlığını emanet ettiğimiz, en mahrem bilgilerimizin korunacağı,  en güvende hissetmemiz gereken yerde bir kez daha sınıfta kaldık. Bugün hastaların Yaşam Hakkı, Güvenlik Hakkı, sağlık hizmetlerinde Kalite Standartlarının Korunması hakkı ihlal edilmiştir” dedi.

Açıklama şöyle: 

Ülkemizin en büyük ve en donanımlı hastanesinde çıkan yangın ve sebep olduğu can kayıpları herkes gibi bizleri de derinden üzmüştür.

Ne yazık ki, geçmişteki sel felaketi sırasında Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde yaşananlardan, felaketin sebep olduğu can ve mal kayıplarından, hastalara ait verilerin yok oluşundan  hiç ders alınmadığı,  bugünkü üzücü yangının ardından bir kez daha görülmüştür. Keza Devlet Laboratuvarı yangını beraberinde yanıtlanamayan sorularıyla birlikte henüz kamuoyunun hafızasından silinmemiştir.

Ülkemizin en büyük, en donanımlı  hastanesinin bir kriz yönetimi masası var mıydı? Yangın olasılığına karşı bir kriz yönetim planı oluşturulmuş muydu? Yangın anında kurulacak kriz masasında kimlerin hangi görevi alacağı önceden belirlenmiş miydi? Hastaneden hastalar tahliyesi nereye ve ne şekilde  olacaktı? Sevk sırasında  hangi hastanelerin, ne şekilde kullanılabileceği belirlenmiş miydi? Bir kriz anında nasıl bir yol haritası izleneceği ile ilgili en son ne zaman tatbikat yapılmıştı? Eğer tüm bu çalışmalar  varsaydı,  bugün niye kaotik bir kriz yönetimi yapılmıştır? Bunun nedeni, sık değişen iktidarlar sonucunda hastanenin kurumsal hafızasının olmayışı mı?

En sevdiklerimizin sağlığını emanet ettiğimiz, en mahrem bilgilerimizin korunacağı,  en güvende hissetmemiz gereken yerde bir kez daha sınıfta kaldık. Hastaların Yaşam Hakkı, Güvenlik Hakkı ve Kalite Standartlarının Korunması hakkı ihlal edilmiştir. Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği korunamamıştır. İşyeri güvenliği ile ilgili gerekli tedbirler alınmamıştır.

Sağlık hakkı önemli bir insan hakkıdır. Anayasamız bu hakkın korunması için devlete görev vermiştir. Kamu hastanelerinin bakım ve onarım, techizat, insan kaynakları gibi ihtiyaç duydukları finansmanın zamanında karşılanamadığını biliyoruz. Toplam bütçe içerisinde sağlığa ayrılan pay ülkemizde her zaman yüz kızartıcı olmuştur. Devletin en büyük sağlık hizmeti sağlayıcısı Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin uğradığı zarar ve hastaların sevkinden doğan mali külfetlerin halihazırda kısıtlı olan sağlık bütcesine getireceği yük düşünüldüğünde, devlet eliyle sunulan sağlık hizmetlerinin daha da zora düşeceği aşikardır.

Sağlığı yönetenlerin, vergisini ödeyen ve karşılığında kaliteli ve güvenli sağlık hizmeti bekleyen bizleri, açık yüreklilikle ve derhal  bilgilendirmesini istiyoruz. Önümüzdeki günlerde devlet eliyle sunulan sağlık hizmetlerinin nasıl sağlanacağı, acil hizmetlerin nasıl yürütüleceği, acil cerrahi operasyonların ne şekilde yapılacağı ve poliklinik ve yataklı tedavi hizmetlerinin ne zaman normal işleyişine döneceği ile ilgili en kısa zamanda bilgilendirilmeyi talep ediyoruz.

Yaşanan olaylardan dolayı öfkeli ve üzgün olduğumuzu belirtir, yangına maruz kalan hastalara ve sağlık çalışanlarına geçmiş olsun der, canını kaybedenlere rahmet ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık