AktüelGazedda'nın GündemiEğitimde kaos: Neden kimse tedbir almıyor?

Evrensel Çocuk Hakları Derneği Yönetim Kurulu, gereken tedbirler alınmadan okulların açılmasının kaosa neden olacağını ifade etti. Açıklama şöyle:
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 1, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Evrensel Çocuk Hakları Derneği Yönetim Kurulu, gereken tedbirler alınmadan okulların açılmasının kaosa neden olacağını ifade etti. Açıklama şöyle:

Hükümetin eğitim ile ilgili plansız, programsız ve ağır aksak ilerleyen uygulamaları yüzünden çocukların sağlık hakkı ciddi tehlike altındadır. Okulların açılmasına daha 4 ay varken bu süreçte hemen hemen hiç bir hazırlık yapılmamış veya okullarda koronavirüs ( covid-19) ile ilgili alınması gereken tedbirler alınmamıştır. Hal böyle iken; okulların açılacak olması eğitimde tam bir kaosa neden olacaktır. Karantinasız giriş-çıkışlar vakaları her geçen ay katlamaya devam ederken okullar için henüz eğitim şeklinin belirlenmemiş olması büyük ihmaldir.

Online eğitim sistemi model alınarak bir formül bulunacaksa akla onlarca soru gelmektedir. Online eğitim için internet altyapısı hazır mı? Öğrencilerin tamamı için hiçbir ayrım yapılmaksızın gerekli olan ekipmanlar tamamlandı mı? Köylerde eğitimin muhtarlıklara kurulacak bilgisayarlar aracılığı ile verileceği söylemleri doğru mu? Öğretmenlere hizmet içi eğitim verildi mi? Online eğitim sırasında çocuklarına eşlik edecek ebeveynlerin çalışma hayatındaki mesai düzenlemeleri yapıldı mı? Bunu aşmak için herhangi bir stratejik hedef belirlendi mi? Kıbrıs Türk Tabibler Birliği yönlendirmelerine ne kadar uyulacak ? Sosyal mesafe belirleyen çizimler okullara yapıldı mı? Çocukların değişimli veya az sayıda öğrenci alınarak verilecek eğitim modelinde dışta kalan çocuklar okul saatlerinde nerede olacak? Bakım ve sorumlulukları kimde olacak? Tüm okullara kitap, defter, kalem ve kırtasiye ihtiyaçları gönderildi mi?

Virüsün yayılmasında taşıyıcı grupların başında yer alan çocuklara hijyen eğitimi verildi mi? Okullarda yeterli hijyen malzemesi var mı? Eğitim esnasında maske kullanımı olacak mı? Siperlik takılacak mı? Okula geliş yolunda toplu taşımayı kullanan öğrenciler nasıl bir risk altında eğitim kurumuna yolculuk yapacak?

Özellikle Temmuz ayı sonrasında 10 kişi ve üzerinde çocuk koronavirüs ( covid-19) tanısı ile tedavi görmekte iken; neden bu vakalar kamuoyu ile paylaşılmıyor? Çocuklara hazır olmayan bir ortamda eğitim verilirken; muhtemel bir bulaşma halinde çocukları koruyacak sağlık altyapısı hazır mı? Çocukların virüsü taşıma potansiyeli yüksek bir kitle olduğu gerçeği varken; okul sonrası çocuklara bakan büyükanne ve büyükbabaları bu riske atmak doğru mu? Bütün bu olması muhtemel bulaşma riskinin sorumluluğunu kim alacak? Hasta sayısı katlanarak artarken sağlık çalışanlarının yetersiz kalacağı bu kadar aşikar iken neden kimse tedbir almıyor?

Akla gelebilecek onlarca soru işareti ve risk varken; hala daha karantinasız giriş-çıkışların yapılması ve vaka sayısının katlanması çok büyük bir kaos ve endişe yaratmaktadır. Bu işin sorumluları ve yetkilileri derhal tedbir almazssa toplumumuz ve çocuklar çok büyük tehlike ve hastalık tehdidi ile karşı karşıya kalacaktır. Yetkililerin derhal durumu gözden geçirip yeni tedbirler alması önemli ve acildir.

Evrensel Çocuk Hakları Derneği Yönetim Kurulu

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık