AktüelGazedda'nın GündemiRöportaj“Eğitim bir insan hakkıdır: Öğrenciden para talep edilemez”

Aktivist Özer Şahoğlu, GazeddaKıbrıs’a verdiği özel demeçte, eğitimin bir insan hakkı olduğunu ifade ederek, hiçbir şekilde devlete bağlı bir okulda eğitim gören öğrencinin ücrete tabii tutulamayacağını belirtti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 29, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Aktivist Özer Şahoğlu, GazeddaKıbrıs’a verdiği özel demeçte, eğitimin bir insan hakkı olduğunu ifade ederek, hiçbir şekilde devlete bağlı bir okulda eğitim gören öğrencinin ücrete tabii tutulamayacağını belirtti. 

Yükseköğrenimi için Hollanda’da bulunan aktivist Özer Şahoğlu, eğitim yılının başlamasına sayılı günler kala, GazeddaKıbrıs’a özel bir röportaj verdi. Şahoğlu, devletin kendi koyduğu yasalara bile inanmamasının, bu yasaları hiçbir şekilde uygulamamasının, bariz bir biçimde işgal düşüncesini doğruladığını ifade ederek, bunun sistemin iddia edildiği gibi olmadığını gözler önüne serdiğini kaydetti.

“Eğitim harcı talep edilmesi, insan hakkı ihlali”

Kıbrıs’ın kuzeyindeki yapının evrensel bir insan hakkı olan ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde açıkça garanti altına alınmış eğitim hakkına rağmen, okul aile birlikleri aracılığı ile “eğitim harcı” adı altında yıllık cüzi bir miktar para talep ettiğini belirterek, bu uygulamanın okuldan okula değişmesine rağmen, bir insan hakkı olan eğitim hakkının ihlali olduğunu belirtti. 

Şahoğlu, “okullarda her geçen gün daha da kötü bir hal alan kalitesiz eğitimin yanında, öğrencileri korumaya yönelik sosyal politikalardan yoksun okullarda, güvenlik hakkına yönelik ciddi ihmaller de mevcuttur” diyerek, cinsiyet temelli ayrımcılığa karşı yasal düzenlemler olmasına rağmen, okullarda (eğitim kitapları, eğitim müfredatları ve okul kuralları) suç işlenerek öğrencilere cinsiyet temelli ayrımcılık uygulandığını söyledi.

Özellikle ilkokul eğitim müfredatında, çağ dışı, gerici ve Birleşmiş Milletler’in Evrensel İnsan Hakları Bildirgesi’nde ilan edilen evrensel insan haklarına ters düşen cinsiyetçi içerikler bulunduğunun altını çizen Şahoğlu, kaliteli eğitimin esaslarından yoksun ve dünya standartları ile çelişen devlet eğitimine tüm bu insan hakları ihlalleri üzerine bir de para talep edilmesinin, ödenilen tüm vergilerin nereye gittiğini sorusunu aklına getirdiğini belirtti. 

“Eğitim giderlerini karşılamak, ailelerin değil otoritenin sorumluluğu”

Şahoğlu sözlerine şöyle devam etti: 

“Herkese çağrımdır: Hiçbir devlet okulunda ister okul aile birliği olsun, ister okul idaresi; “senelik eğitim harcı” adı altında herhangi bir para ödetilmesi yasadışıdır. Eğitimin tüm giderlerini karşılamak baştakilerin yükümlülüğüdür. Eğitim hakkı her insanın hakkıdır, kimse bu parayı okula temin etmek zorunda değildir ve zorunda bırakılamaz. Konu paranın miktarı değildir. Devlete bağlı hiçbir okul çatısı altında, öğrenciden bir kuruş bile talep edilemez. Eğitim giderlerini karşılamak ailelerin değil, otorite ve yöneticilerin sorumluluğudur.”

Eğitim hayatı boyunca, “senelik eğitim harcı”nın kendisinden de her sene talep edildiğini sözlerine ekleyen Şahoğlu, ilk senesi dışında bu parayı bir daha ödemediğini ve tüm aile ile öğrencileri de bu ücreti ödememeye çağırdı. 

Şahoğlu sözlerine şöyle son verdi: 

“Baştakilere verdiğimiz onca vergiye rağmen, elektriklerimiz kesik, sağlık sistemimiz çökük, hastaneler dökülüyor, trafikte can güvenliğimiz yok ve daha birçok ciddi sorunla karşı karşıyayız. Baştakilere sormak isterim. Verdiğimiz onca verginin karşılığını bu insanlar ne zaman alacak? Eğitim hakkı bir insan hakkıdır ve hiçbir şekilde devlete bağlı bir okulda eğitim gören bir öğrenci herhangi bir ücrete tabi tutulamaz ve bu ücreti ödemek için baskıya maruz bırakılamaz.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık